fot. UMiG
100 lat służby i tradycji. OSP Zdziwój Stary świętowała wyjątkowy jubileusz
Ochotnicza Straż Pożarna w Zdziwóju Starym obchodziła jubileusz 100-lecia swojej działalności. Uroczystości zgromadziły druhów, mieszkańców, przedstawicieli samorządów, służb mundurowych oraz gości z całego regionu.
Jednym z najważniejszych momentów obchodów było odznaczenie sztandaru jednostki Złotym Znakiem Związku OSP RP.
Stulecie OSP Zdziwój Stary
Obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem pododdziałów oraz mszą świętą w kościele filialnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Zdziwóju Nowym. Następnie uczestnicy przenieśli się na plac przy strażnicy, gdzie odbyła się oficjalna część jubileuszu.
Meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości złożył druh Tomasz Kask. Ważnym punktem wydarzenia było także odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100-lecie jednostki. Historię OSP Zdziwój Stary przedstawiła druhna Bożena Nidzgorska.
– Jubileusz 100-lecia to wyjątkowa okazja do podziękowania wszystkim pokoleniom strażaków, którzy przez dziesięciolecia budowali siłę tej jednostki i nieśli pomoc mieszkańcom. OSP Zdziwój Stary jest ważną częścią historii oraz tożsamości naszej gminy – podkreślają przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Chorzele.
Złoty Znak Związku OSP RP dla sztandaru jednostki
Kulminacyjnym momentem uroczystości było odznaczenie sztandaru OSP Zdziwój Stary Złotym Znakiem Związku OSP RP za Zasługi dla Pożarnictwa.
Wyróżnienie wręczył prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Bogdan Rzepczyński w asyście komendanta powiatowego PSP w Przasnyszu Waldemara Białczaka oraz prezesa OSP Zdziwój Stary Janusza Nidzgorskiego.
Jednostkę uhonorował również marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, przekazując dyplom uznania.
Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia za wysługę lat oraz medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa” druhnom i druhom z OSP Zdziwój Stary oraz OSP Duczymin.
– Strażacy ochotnicy od lat są filarem bezpieczeństwa mieszkańców. Ich zaangażowanie, gotowość do niesienia pomocy i społeczna aktywność zasługują na najwyższy szacunek. Gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy kolejnych lat owocnej działalności – przekazują przedstawiciele UMiG Chorzele.
Obchody zakończyły się koncertem orkiestry oraz wspólnym spotkaniem uczestników jubileuszu.

mat
