
1 Marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 Marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.
W 2009 roku opolskie organizacje kombatanckie skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, reprezentującego takie organizacje jak: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, wsparte przez opolskie władze samorządowe, zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.
Wieczna cześć i chwała dla wyklętych. Wieczna hańba dla ich oprawców
Brutalna prawda jest taka, że wyklęci byli często zbrodniarzami nie lepszymi niż ruscy czy hitlerowcy. Ale teraz jest moda na Żołnierzy Wyklętych. Taki Romuald Rajs, ps. Bury dziś uchodzi za bohatera, a na rękach ma krew wielu Litwinów. Dziesiątek, a może setek istnień ludzkich. On nie zasługuje na szacunek.
Dla Polaków „Żołnierze Wyklęci” to bohaterzy
dla czerwonej hołoty komunistów, partyjniaków z PZPR i bolszewików byli bandytami