ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji. Pobierz wniosek!

Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych – to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z występowaniem w Polsce koronawirusa.

 

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych. „Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności” – wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

 

„Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas. Cały czas zastanawiamy się w jaki jeszcze sposób pomóc osobom prowadzącym małe firmy” – dodaje prezes ZUS.

Wniosek będzie mógł być złożony poprzez PUE, wrzucony do pojemników na dokumenty w placówkach ZUS lub przesłany na specjalny adres e-mail oddziału ZUS. W naszym regionie adresy to: doradca_ds_ulg_i_umorzen_Plock@zus.pl, doradca_ds_ulg_i_umorzen_Radom@zus.pl oraz doradca_ds_ulg_i_umorzen_Siedlce@zus.pl

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. (dotyczyć będzie również składek, których termin płatności już upłynął) oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych, może liczyć na wstrzymanie wdrożenia postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

Jakie składki ZUS możesz odroczyć?

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Uwaga. Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje automatycznego udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, trzeba zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

wniosek dla osób nie prowadzących pełnej księgowości (1)

wniosek dla osób prowadzących pełną księgowość (2)


 

Źródło Piotr Olewiński
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edek
Edek
10 miesięcy temu

Też mi pomoc… Odroczenie na 3 miesiące… Po zakończeniu działań związanych z wirusem to wszystko będzie wstawało z nóg co najmniej przez 3 miesiące a i tak wielu przedsiębiorców jeszcze długo nie odzyska tej płynności co przed wirusem.

Wizard
Wizard
10 miesięcy temu
odpowiada  Edek

Co gorsze będą zwalniać pracowników na potęgę