ZSP Chorzele: Przyszła droga zawodowa

Przyszła droga zawodowa. Jej wybór jest niezwykle ważny i tak samo trudny. Nie sztuką jest praca w jakimkolwiek zawodzie – sztuką jest czerpanie satysfakcji z piastowanego stanowiska. Nie każdy ma to szczęście i od razu jest w stanie określić swe preferencje zawodowe. Większość uczniów czuje się zagubiona w swej materii.

Dlatego też doskonałym pomysłem było zaproszenie do naszej szkoły specjalistów z Urzędu Pracy w Ostrołęce.

Pierwsze spotkanie z serii doradztwa zawodowego odbyło się 6 grudnia 2016 roku pod hasłem „Tendencje na rynku pracy a wybór zawodu”. Uczniowie dogłębnie poznali zmiany modelu rynku pracy na przestrzeni lat oraz prognozy dotyczące najbardziej pożądanych stanowisk. Lekcja niezwykle cenna, gdyż uświadomiła uczniom, jak dużą liczbą profesji dysponuje dzisiejszy rynek pracy.

Trzy dni później, do naszej szkoły ponownie zawitały pracownice Urzędy pracy, które tym razem opowiedziały swym słuchaczom o możliwościach, jakie daje prowadzenie własnej działalności oraz wręczyły uczniom szczegółowe informacje dotyczące preferencji charakterologicznych w poszczególnych grupach zawodowych. Maturzyści mieli również okazję rozwiązać test, którego wyniki sugerować mogą przyszłą drogę zawodową.

19 grudnia mieliśmy przyjemność (po raz ostatni w tym roku kalendarzowym) gościć doradczynie zawodowe.

Tym razem nie rozmawiano o rynku pracy, przyszłościowych kierunkach studiów, czy pomysłach uczniów na to, co będą robić po zdaniu egzaminów maturalnych.

Podczas tego spotkania uczniowie wypełniali kwestionariusze zainteresowań zawodowych. Jest to test Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej.

Jak się okazuje, odpowiedzi na dość prozaiczne pytania mówią o nas bardzo dużo.

Wyniki tegoż testu zostaną przekazane uczniom na następnym spotkaniu, które odbędzie się już w styczniu.

Miejmy nadzieję, że okażą się one przydatne i pomogą naszym uczniom obrać swoją własną drogę zawodową, która dostarczy im satysfakcji oraz mnóstwa możliwości rozwoju.

ZSP Chorzele

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments