Żołnierze Wojska Polskiego związani z Ziemią Przasnyską uhonorowani.

Tablica z imionami i nazwiskami dziesięciu żołnierzy WP, odznaczonych Virtuti Militari za walkę w obronie ojczyzny (1918-1920), została umieszczona w kruchcie kościoła farnego w Przasnyszu.

 

– Chociaż uroczystość odbyła się w bardzo skromnej oprawie, nasz cel został spełniony. Pomysł, który pojawił się na jednym ze spotkań Rada Dziedzictwa Regionalnego w ramach działań Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, udało się sfinalizować 11 listopada, w Święto Niepodległości. Tablica z imionami i nazwiskami 10 bohaterów z naszego regionu została umieszczona w kruchcie kościoła farnego i pobłogosławiona przez ks. Andrzeja Petrykowskiego, który odprawił mszę za Ojczyznę – informuje Rada Dziedzictwa Narodowego.

 

W uroczystości wzięli udział: przewodniczący RDR, Waldemar Krzyżewski, Łukasz Chrostowski – burmistrz miasta Przasnysz, Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz, i przedstawiciele 2. OREL w Przasnyszu, którzy byli odpowiedzialni za obstawę honorową (poczet sztandarowy). Po mszy, a przed pobłogosławieniem i odsłonięciem tablicy, Waldemar Krzyżewski zaprezentował kontekst historyczny uroczystości. Podkreślił, że dzięki wysiłkowi walczących 100 lat temu udało się obronić świeżo odzyskaną niepodległość, a my dzięki ich bohaterstwu żyjemy w wolnym kraju. Krótko scharakteryzował uhonorowanych.

11 listopada uhonorowano: rtm. Adama Bartosiewicza, strz. Ryszarda Białoszewskiego, ks. Władysława Białego, sierż. sztab. Andrzeja Bieńkowskiego, wachm. Władysława Dzielińskiego, płk. Stanisława Królickiego, sierż. Kazimierza Szrejtera, ks. Jana Trzaskomę, ks. dr. płk. Jana Więckowskiego, st. wachm.  Faustyna Zdrojewskiego.

Biogramy odznaczonych żołnierzy można znaleźć na facebookowej stronie Rady Dziedzictwa Regionalnego.

– Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za ufundowanie tablicy, proboszczowi Rzymskokatolicka parafia św. Wojciecha w Przasnyszu – Fara Przasnysz ks. Andrzejowi Maciejewskiemu za opiekę duchową, a także osobom, które w różny sposób na różnych etapach pracy na tablicą zaangażowali się w jej tworzenie – informuje RDR.

 

ren


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments