Zobacz za co możesz dostać mandat w Lany Poniedziałek!

Dziś Lany Poniedziałek. Z pewnością wiele osób nie mogło się doczekać śmigusa-dyngusa. Jednak Ci przasnyszanie, którzy będą chcieli dochować tradycji, muszą się mieć na baczności, bo za nadmiar wylanej wody prawo przewiduje kary.

Polewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny uznać można za zachowanie mieszczące się w ramach zwyczaju, o ile nie przekracza on norm ogólnie przyjętych w danym środowisku. Zachowania przekraczające te normy mogą powodować odpowiedzialność sprawcy za popełnione wykroczenie, a w skrajnych przypadkach nawet za przestępstwo. Może się tak stać np. w przypadku zniszczenia odzieży osoby oblanej brudną wodą.

Jeżeli tradycja śmigusa-dyngusa przeradza się w zwykłe wybryki chuligańskie, zgodnie z art. 51 §1 Kodeksu Wykroczeń grozi za nie kara grzywny od 20 do 500 złotych. 

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że lany poniedziałek to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów. – ostrzega Policja..


red.

Źródło dziennikzachodni.pl
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments