Znamy budżet powiatu przasnyskiego na 2020 rok. Ponad 100 mln złotych na inwestycje.

Podczas ostatniej sesji rada Powiatu Przasnyskiego uchwaliła budżet na przyszły rok. 178,5 mln zł wyniosą w 2020 r. wydatki samorządu powiatowego, z czego 103 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje. Ponad 80% wydatków to inwestycje drogowe oraz uzbrojenie stref gospodarczych.

Remonty i przebudowy dróg

Powiat planuje przebudowę dróg wojewódzkich nr 544 i 614 za 42,4 mln zł. Dokończona zostanie budowa obwodnicy Chorzel i uzbrojenie podstrefy PSG w Chorzelach za ponad 32 mln zł. Na  remonty i utrzymanie dróg powiatowych zabezpieczono 7,2 mln złotych.

Hala sportowa z lodowiskiem w Przasnyszu

Prawie 8,8 mln złotych przeznaczone zostanie w przyszłym roku na dokończenie budowy hali sportowej z płytą sztucznego lodowiska przy Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Najprawdopodobniej za rok o tej porze miłośnicy łyżew będą mogli spędzać wolny czas z rodzinami na nowoczesnym obiekcie.

Inkubator Przedsiębiorczości w Zdziwóju

Dokończenie budowy Edukacyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości w Zdziwóju Starym i Nowym to kolejne 4,86 mln złotych. Prace zostaną zakończone w przyszłym roku. Inwestycja przebiega zgodnie harmonogramem i trwają też prace nad koncepcją wykorzystania tego obiektu. Pobudowanie inkubatora to łączny koszt ponad 16 milionów złotych.

E-usługi

Na e-usługi dla mieszkańców powiatu zaplanowano ponad 1,5 mln złotych. Środki te przeznaczone zostaną w przyszłym roku na projekt udostępnienia w jak najszerszym zakresie usług publicznych świadczonych elektronicznie. Umożliwi to pełną interakcję ze starostwem, dzięki czemu interesanci będą mieli możliwość załatwienia wielu spraw z poziomu swojego domowego komputera. Duże ułatwienie przyniesie również wprowadzenie systemu kolejkowego w wydziale komunikacji. Pozwoli to usprawnić pracę urzędników i zmniejszy napięcia między oczekującymi na rejestrację pojazdów.

Szpital w Przasnyszu

Same dotacje z powiatu na szpital pochłoną w 2020 roku 2,3 mln złotych. Dodatkowe 3,5 miliona wpisano w budżecie na poręczenie kredytu dla placówki. Podejmowane są również działania mające na celu utrzymanie płynności finansowej SP ZZOZ i ograniczenie jego zadłużenie. Kolejne inwestycje, jak choćby rezonans magnetyczny mają na celu zwiększenie konkurencyjności przasnyskiej placówki i pozyskanie kolejnych środków finansowych na jego funkcjonowanie. Już w 2020 roku uruchomiona zostanie pracownia rezonansu magnetycznego, który został zakupiony w tym roku dzięki wsparciu rządu w wysokości 1,5 miliona złotych.

Pozyskiwanie funduszy

Zarząd Powiatu Przasnyskiego jako jeden z niewielu w regionie potrafi pozyskać środki zarówno od strony rządowej, z Urzędu Marszałkowskiego, jak również środki unijne. Prawie 70% wydatków majątkowych pochodzi ze środków zewnętrznych. Najwięcej z nich jest z budżetu Unii Europejskiej – 54,9 mln zł,  8,8 mln złotych będzie pochodzić z Urzędu Marszałkowskiego i pozostałych samorządów. Kolejne 5,5 milionów jest już zagwarantowane przez Urząd Wojewódzki, natomiast 1 mln zł dołoży Ministerstwo Sportu i Turystyki, a 513 tys. MJWPU. Środki własne powiatu stanowić będą 32,4 mln zł, (ok 30%), co jest ogromną kwotą, na którą powiat musi zaciągnąć kredyt.

Oświata

Mimo występującego w przyszłorocznym budżecie deficytu Powiat Przasnyski nie ograniczy wydatków na sferę społeczną. Ponad 36 mln zł przeznaczy na oświatę i opiekę wychowawczą (1,6 mln zł więcej niż w roku 2019) mimo, że subwencja oświatowa na 2020 rok wyniesie 29,5 mln złotych. Kwotą ponad 900 tys. zł. dofinansowane zostaną również fundacje (m.in. utrzymanie dzieci w placówkach opiekuńczo–wychowawczych). Dotacje na lokalne  organizacje pozarządowe to kolejne ponad 100 tys. złotych.

Wydatki inwestycyjne powiatu  niestety spowodują wzrost zadłużenia o  kolejne 25 milionów. Zarząd powiatu będzie musiał rozpisać spłatę zaciągniętych kredytów aż do 2030 roku, aby zachować wskaźniki budżetowe. Starostwo podkreśla, że jest to budżet dużo większy niż w sąsiednich powiatach, jednak koszt inwestycji może przyhamować inne zamiary inwestycyjne tej kadencji.


Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
11 miesięcy temu

Prawie wszystkie te pieniądze na inwestycje pozyskał i zostawił w budżecie starosta Zenon Szczepankowski i poprzednia ekipa, a nie nowe władze.

Marta
Marta
odpowiada  Andrzej
11 miesięcy temu

To samo w mieście jest. Normalna kolej rzeczy. Zawsze poprzednicy zabezpieczają środku na przyszłe lata, więc nie ma co hejtowac a cieszyć się, że mieliśmy dobrego starostę, a nowy kontynuuje.

Obserwator
Obserwator
odpowiada  Andrzej
11 miesięcy temu

Nastepne 20 lat będą klakiery dzuobami kłapać, ze to Zenona Wielkiego wszystkie zasługi. Prawda jest taka, ze kto pracowal ze Szczepankowskim ten sie w cyrku nie śmieje.

Marek
Marek
11 miesięcy temu

Ktoś zapomniał o jednym. Powiat zadluża się o kolejne 25.000.000 zł. Na każdego pracującego mieszkańca powiatu przypadają jakieś 2.000 zł! Ludzie, czy nikogo to nie razi? Przecież to trzeba będzie oddać, z odsetkami!
No ale ważne, że gawiedź sobie pojeździ na łyżwach. To najważniejsze. Jeszcze oby krakowska była w promocji w Biedronce i będzie gitara.