Zmiany w systemie odbioru śmieci w gminie Przasnysz. Będzie drożej.

Od września br. w gminnym systemie odbioru śmieci nastąpi szereg zmian, które są wynikiem zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W wyniku nowelizacji ustawy każdy mieszkaniec Gminy Przasnysz będzie od września zobowiązany do segregacji odpadów w podziale na frakcje: papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale oraz bio. Wzrosną także opłaty.

 

15 lipca 2020 r. gminni radni podjęli uchwalę w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty, od 1 września br. obowiązywać będzie tylko jedna podstawowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wynosić będzie ona 25.00 zł od osoby za miesiąc.

W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmie je jako niesegregowane (zmieszane) i powiadomi o tym tut. Urząd. Na podstawie  ww. zawiadomienia wobec właściciela zostanie wszczęte postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z zastosowaniem opłaty podwyższonej w kwocie 50,00 zł .

Ustawa wprowadza możliwość obniżenia opłaty dla osób, które mają kompostownik na działce. Właściciele, którzy będą chcieli skorzystać ze zniżki za kompostowanie będą musieli złożyć nowe deklaracje. Została wprowadzona zniżka za kompostowanie odpadów ulegających biodegradacji we własnym zakresie w wysokości 1,00 zł od osoby.

Gmina Przasnysz informuje, że odpady selektywne powinny być zbierane wyłącznie w workach przeznaczonych do segregacji. Worki zostawiane są mieszkańcom przez firmę odbierającą odpady komunalne.

 

W przypadku gdy ilość pozostawionych worków jest niewystarczająca, każdy właściciel nieruchomości otrzyma je (bezpłatnie) w biurze obsługi klienta MZGKiM ul. Leszno 47, 06-300 Przasnysz lub w Urzędzie Gminy Przasnysz pok. 46.

Gmina Przasnysz obecnie płaci za tonę odpadów zmieszanych 1 024,00 zł netto, natomiast za tonę odpadów segregowanych 1 385,00 zł netto. Jednym z czynników mających wpływ na wzrost wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami jest zwiększająca się ilość oddawanych przez mieszkańców odpadów. W 2019 r. odebrano odpadów zmieszanych 842,80 ton, segregowanych 92,05 ton. W I półroczu 2020 r. odebrano zmieszanych 368,14 ton oraz segregowanych 72,46 ton.  Koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami za 2019 r. wyniosły 975 174,00 zł brutto. Za I półrocze 2020 r. Gmina Przasnysz poniosła koszty 651 206,68 zł brutto. Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami od nowego roku wzrosną, ponieważ ustawodawca nałożył na gminy  obowiązek odbierania odpadów zmieszanych w miesiącach od kwietnia do października  raz na dwa tygodnie – informuje Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska.

 

M. Jabłońska


 

guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Danielak
Danielak
6 miesięcy temu

Co by nie mówić bardzo drogo i problem śmieci w naszym kraju uważam za bardzo poważny. Przydało by się aby rządzący pochylili się nad sprawą.

Ale przynajmniej Pani Wójt w przeciwieństwie do Burmistrza Przasnysza nie obiecywała obniżek opłat za śmieci. Ciekawe czy Burmistrz będzie potrafił zachować twarz w tej sprawie. Na tą chwile, wygląda na to że nie.

zdzisław
zdzisław
6 miesięcy temu
odpowiada  Danielak

Musisz zagłębić się w to bardziej. Burmistrz nie może sam zadecydować o obniżce jeśli z góry w całym kraju wprowadzane są niezależne od niego podwyżki za śmieci. To nie jest problem naszego miasta, ale całego kraju, społeczeństwa i rządu. Uwierz, że jakiego byśmy burmistrza nie mieli to w tej chwili nie dał rady by obniżyć cen za śmieci w mieście. Bo niby jak? dopłacać miało by miasto z funduszy przeznaczonych i pozyskanych na modernizację Przasnysza? Problem tkwi w społeczeństwie, wytwórniach opakowań itd. Jeśli ustanowiono by odgórnie, wprowadzono normy, aby wszelką żywność i inne produkty pakować w karton zamiast folii, a… Czytaj więcej »

Danielak
Danielak
6 miesięcy temu
odpowiada  zdzisław

Pełna zgoda z tym co piszesz, ale obniżka cen śmieci to była jedna z kluczowych obietnic Burmistrza w kampanii. Kto wie, może właśnie dzięki niej jest teraz Burmistrzem? Po co obiecywał coś czego nie był w stanie spełnić? A biorąc pod uwagę totalny brak inwestycji w Przasnyszu, podwyżki za śmieci, przedszkola, opłaty targowe,itd… do tego UKŁADY, których tak się wypierał w kampanii to raczej nie stawia Burmistrza Chrostowskiego w dobrym świetle prawda?

Syn Zenka
Syn Zenka
6 miesięcy temu

Śmieci nie segregowane tańsze od segregowanych?Co za bzdura.Ktoś robi nas w ch#ja.
Gmina Przasnysz obecnie płaci za tonę odpadów zmieszanych 1 024,00 zł netto, natomiast za tonę odpadów segregowanych 1 385,00 zł netto”

Last edited 6 miesięcy temu by Syn Zenka
Dariusz
Dariusz
6 miesięcy temu
odpowiada  Syn Zenka

A koszt segregacji kto pokrywa i ile jest z tego odpadu nikt dokładnie niewie. Dodam gmina wiejska Ciechanów 18 zł opd osoby segregowane a 54 niesegregowane.

.

Bolek
Bolek
6 miesięcy temu

Powinni opuścić 2 zł od osoby za kupno i hodowanie prosiaka na działce,. pożarłby całe bio, a z kompostownika śmierdzi, szczury ,kuny, wrony, robactwo i t.p.