Zmarł Zygmunt Rakowiecki, honorowy obywatel Gminy Przasnysz

17 września tego roku zmarł Zygmunt Rakowiecki, wybitny polski prawnik, współtwórca Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego i honorowy obywatel Gminy Przasnysz. Pogrzeb odbył się we wtorek, 24 września. Wzięła w nim udział m.in. delegacja z Urzędu Gminy.

Zygmunt Rakowiecki urodził się w 1924 roku w Lesznie. Był synem Anny i Zygmunta Rakowieckich, właścicieli majątku ziemiańskiego, w skład którego wchodziło Leszno. Państwo Rakowieccy mieszkali tu do roku 1940, do czasu wysiedlenia ich przez władze okupacyjne. Po konfiskacie majątku rodzina opuściła Leszno i zamieszkała w Warszawie. Zygmunt Rakowiecki kontynuował naukę w tajnej Szkole Ziemi Mazowieckiej, następnie studiował na również tajnym Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jako żołnierz Armii Krajowej (pseud. Rola) walczył w powstaniu warszawskim. Był następnie jeńcem niemieckiego stalagu 344 Lamsdorf.

Do Polski powrócił w 1945. Ukończył studia prawnicze na UW. Pracował w administracji publicznej, następnie w latach 1953–1999 praktykował w zawodzie radcy prawnego w przedsiębiorstwach krajowych i przedsiębiorstwach handlu zagranicznego. Udzielał się także społecznie, m.in. jako członek zarządu głównego Polskiego Związku Narciarskiego (1951–1962). Był pierwszym prezesem utworzonego w 1990 Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego (do 2005). Brał udział w pracach legislacyjnych związanych z opracowywaniem projektów ustawy reprywatyzacyjnej, od 1993 do 1996 wchodził w skład Rady Konsultacyjnej ds. Reprywatyzacji przy Ministrze Przekształceń Własnościowych.

W 2010 roku został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 Rada Gminy Przasnysz nadała Zygmuntowi Rakowieckiemu tytuł honorowego obywatela tej gminy.

Zmarły obywatel spoczął na Starych Powązkach w Warszawie.

 


Urząd Gminy Przasnysz


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments