Zmarł działacz niepodległościowy Stanisław Budny, prezes Gminnego Koła Związku Kombatantów RP w Czernicach Borowych.

Przasnyskie siostry klaryski kapucynki, przekazały nam smutną informację, dotyczącą śmierci 93-letniego Stanisława Budnego ps. Komar, który wraz z rodziną wspierał niepodległościowe dążenia Polski podczas II wojny światowej, a po jej zakończeniu antykomunistyczne podziemie. W działalność konspiracyjną w charakterze łącznika zaangażował się jeszcze podczas niemieckiej okupacji, jako 16-latek.

 

Stanisław Budny urodził się 93 lata temu we wsi Żebry-Kordy koło Przasnysza. W czasie okupacji niemieckiej poszedł w ślady ojca Tomasza Budnego ps. Wuj i przystąpił do miejscowych struktur Armii Krajowej, którymi dowodził ppor. Ludwik Leśniewski ps. Koc.

Po zakończeniu wojny w domu państwa Budnych wsparcie otrzymywali bohaterowie partyzantki antykomunistycznej z północnego Mazowsza – Mieczysław Dziemieszkiewicz  „Rój” i jego podkomendni: Stanisława Tadżak ps. Wilk i Bronisław Gniazdowski „Mazur”, a także wielu innych. Stanisław Budny należał wtedy do podziemnych struktur wspierających leśne oddziały.

Zmarły doczekał stopnia porucznika i był prezesem Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Czernicach Borowych.

Cześć Jego Pamięci!

Podczas pisania notki biograficznej korzystaliśmy z informacji zawartych w artykule Wojciecha Ostrowskiego w Gościu Płockim.


 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Moje imię 44
Moje imię 44
12 dni temu

Teraz razem z wojennymi braćmi usiądzie przy leśnym ognisku. Wspomną wojenny trud, uśmiechną się do wspomnień i odejdą wspólnie ramię w ramię, równym krokiem jak na żołnierzy przystało. A św. Piotr na bramie będzie z honorem salutował bohaterom.
Śpij spokojnie niech Ci się Polska przyśni.