Zimnar 2018 zakończony

W sobotę, 24.02.2018 r. w Przasnyszu odbyło się oficjalne zakończenie siódmej edycji Zimowego Maratonu na Raty. Zawody zakończył ósmy dodatkowy etap zorganizowany z myślą o biegaczach, którzy nie mogli uczestniczyć w poprzednich etapach zasadniczych.

IMG_9168

Do ukończenia zawodów wymagane było zaliczenie 6 z nich. Zawodnicy, którzy brali udział w 6 biegach (po 7 km każdy) pokonali dystans maratonu i ukończyli zawody. Łącznie tegoroczną edycję ZiMNaRa ukończyły 42 osoby i piesek Luna.

IMG_9190

Dodatkowo zawody ukończyło czworo młodszych zawodników, którzy rywalizowali na krótszym o połowę dystansie. Regulamin zawodów  nie przewidywał takiej opcji, ale zapał młodych biegaczy po prostu powalił organizatorów więc wprowadzono specjalną kategorię „półmaraton”.

IMG_7955

Ostatni ósmy etap nie był liczony do klasyfikacji generalnej. Pozwalał jedynie na ukończenie zawodów tym, którzy nie zdołali skompletować wymaganych 6 biegów. Niezależnie od rezultatów uzyskanych w ósmym etapie zawodnicy zostali sklasyfikowani na końcu listy w generalce.

IMG_9225

W ostatnim biegu wystartowało 41 zawodników. Duża część tej grupy ukończyła zawody w poprzednich etapach ale nie mogli pogodzić się z faktem zakończenia imprezy więc honorowo wzięli udział w ostatnim biegu. Końcowy etap był prawdziwą gratką dla miłośników trudnych warunków atmosferycznych.

IMG_9189

Zima dostarczyła nieco atrakcji w postaci siarczystego mrozu, śniegu i silnego przenikliwego do szpiku kości wiatru. Pokonanie trasy w takich warunkach wymagało nie tylko mocy fizycznej ale również sporej dawki siły woli. Najbardziej dokuczało lodowate powietrze. Biegnąc pod wiatr trudno było złapać oddech a organizm momentalnie się wychładzał. Cienka pokrywa śniegu sprawiła że nawierzchnia była śliska co utrudniało utrzymanie równowagi i odpowiedniego tempa.

IMG_9258

Mimo niedogodności nikt nie narzekał ani nie rezygnował. Wszyscy zameldowali się na mecie. Jako pierwszy linię mety przekroczył zwycięzca tegorocznej edycji Michał Makowski z 2.ORel Przasnysz (26:57),

IMG_9237

kolejne miejsca na podium zajęli reprezentanci KS Maków Biega: Cezary Jaroszewski (26:58) i Dawid Konopka (27:39).

IMG_9241

Kategorię Pań wygrała zawodniczka KS Maków Biega – Roksana Biedrzycka (33:48).

IMG_9260

Drugie miejsce zajęła Anna Urbaniak (34:09) z Jednorożec robi co może, która w całym ZiMNaRze zwyciężyła.

IMG_9264

Trzecie miejsce w etapie zajęła kolejna reprezentantka KS Maków Biega Aleksandra Kroszkiewicz (34:52).

IMG_9317

Po biegu uczestnicy tradycyjnie świętowali zakończenie kolejnej edycji ZiMNaRa przy ognisku. Wszyscy biegacze, którzy ukończyli zawody otrzymali specjalnie odlewane medale pamiątkowe, dyplomy oraz drobne upominki.

IMG_9414

Najlepsi zawodnicy zostali wyróżnieni pucharami. Specjalną nagrodę otrzymał jedyny zawodnik na czterech łapach – piesek Luna, który razem ze swoim opiekunem Włodzimierzem Puchała brał udział we wszystkich ośmiu biegach. Wyróżnia przyznano również najmłodszym uczestnikom zawodów.

IMG_9328

Podsumowując siódmą edycję Zimowego Maratonu Na Raty:

– zawody ukończyło 47 uczestników w tym: 34 mężczyzn, 12 kobiet i 1 pies;

IMG_9498

– najmłodsi zawodnicy startujący na pełnym dystansie maratonu mieli po 13 lat (Damian Urbaniak z Jednorożec robi co może i Mateusz Grabowski z G-Team);

IMG_7970g

IMG_6916

– najstarszymi w stawce zawodnikami byli 66-cioletni reprezentanci  KB TKKF Promyk Ciechanów  (Zenon Lewandowski i Wawrzyniec Szejko);

IV (108)

IMG_7970t

– najkrótszy czas pokonania jednego etapu to 24:38, a najdłuższy  1:10:30;

IMG_8140

– dystans pokonany przez wszystkich uczestników ZiMNaRa w sumie wynosi 2534 km, zatem gdyby ZiMNaR był sztafetą i pierwszy zawodnik wystartował z Przasnysza to ostatni dotarłby niemal do Madrytu;

IMG_7899

– najmniejsza ilość warstw odzieży na zawodniku wynosiła  1 (słownie  jeden). Najcieplejszy uczestnik Jakub Długołęcki zawsze miał na sobie jedynie koszulkę z krótkim rękawem i krótkie spodenki;

IMG_8053

– najliczniejszą zorganizowaną  grupą zawodników była reprezentacja ” Jednorożec robi co może”. Zawody ukończyło 15 reprezentantów klubu;

VI (100)

– najcięższy plecak należał do Mariusza Dąbkowskiego i ważył 24 kg netto (bez zawodnika). Waga brutto czyli w zestawie z zawodnikiem nie jest znana z powodu braku skali przyrządów pomiarowych.