Żelazna Rządowa – pomnik partyzantów.

Korzystając z pięknej pogody, a i w ramach porządkowania bałaganu po wczorajszym wyjeździe do Olsztyna ( podczas przesiadki w Zarębach zostały się jedne żołnierskie spodnie ), pokrążyliśmy trochę po okolicy. Już wracając, przejeżdżając przez Żelazną Rządową postanowiliśmy pojechać i obejrzeć pomnik położony przy drodze na Pruskołękę.

Około 1 km za wsią Żelazna Rządowa w kierunku na Pruskołekę, po lewej stronie drogi jest umiejscowiony pomnik poświęcony poległym partyzantom i radzieckim spadochroniarzom, zrzuconym w tej okolicy latem 1944 roku.

Na pomniku wyryte jest kilkanaście nazwisk, część już słabo czytelna. Napisy z boków pomnik przypominają kim byli upamiętnieni na pomniku, i kiedy polegli. Sam pomnik sprawia wrażenie zapomnianego, mimo że jest położony tuz obok drogi. Dawno nikt nie porządkował, zarosło trawą i leśnymi kwiatami, leży kilka zakurzonych wiązanek, i kilka zniczy, ze dwa zapalone całkiem niedawno. Może ktoś z rodziny…

Współrzędne podałem ‚na oko’, ale pomnik trudno przegapić, zawsze można zapytać miejscowych.

W okolicy trochę zabytków starego kurpiowskiego budownictwa, ciekawy zabytek związany z kolejnictwem, piękne lasy, i malowniczo położone mało uczęszczane drogi.


Mariusz Mocek


dsc01321_x8977 dsc01322 dsc01318 dsc01320_x8741


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments