Zapomniany cmentarz z Wielkiej Wojny

Cmentarz żołnierzy rosyjskich zlokalizowany w lasach nieopodal wioski Kobylaki Wólka w pow. przasnyskim, gm. Jednorożec.

Cmentarz a praktycznie jego pozostałość zachowany w stanie szczątkowym. Na zarysie terenu widoczne dawne obwałowanie (czyt. ogrodzenie ) cmentarza z widocznymi jeszcze śladami nagrobków (oznaczone czerwonym kursorem na foto ). Poszukiwania tego cmentarza trwały już od jakiegoś czasu i dzięki pomocy kolegi udało się go odnaleźć. Mieszkańcy Wólki i Korysz wiedzieli, że istnieje lecz ze względu na duże obszary lasu nie potrafili go wskazać. Starsza Pani z wioski Kaki Mroczki opowiadała o tym cmentarzu. Z jej relacji a dokładnie jej śp. mamy wynika iż cmentarz posiadał tylko nasyp . W środku znajdowało się wiele mogił z drewnianymi ( brzozowymi ) krzyżami. Teren cmentarza pokazuje, że ludzka noga od bardzo dawna na jego terenie nie była. Świadczą o tym pozostawione praktycznie na wierzchu butelki i szkła. Na jednej zbitej butelce leżącej już za obwałowaniem istnieje napis „POSEN BERLIN HAMBURG” z wyraźną Gwiazdą Dawida co dowodzi iż okres II wojny odpada. Cmentarz zlokalizowany w bardzo trudnym do znalezienia lesistym miejscu. Przeglądając stare dokumenty topograficzne wynika, że od czasu Wielkiej Wojny był tu las.

Informacje o cmentarzu i ilości pochowanych tu Rosjanach znajdują się we wspomnieniach 3 pułku grenadierów konnych z Bydgoszczy. 3PGK walczył z piechotą i Kozakami pod Ul. Czerniakami 27 lutego 1915 w czasie odwrotu spod Przasnysza. We wspomnieniach opisano, że spoczywa w tym miejscu 68 Rosjan.

27 lutego 1915 roku miał miejsce szturm Przasnysza przeprowadzony przez I i II Korpus Syberyjski. Oddziały te zmusiły do odwrotu siły pruskiego I Korpusu.

Poniżej kilka fotek cmentarza oraz jego oznaczenie na mapie RKKA z 1936 roku. Dokładnej lokalizacji nie podaję ze względu na możliwość penetracji przez „hieny cmentarne”. Odradzam również poszukiwania ze względu na duże obszary leśne. Być może niebawem większość cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny zostanie oznaczona symboliczną tablicą informacyjną o miejscu i spoczywających. W tej ziemi mogą spoczywać też Polacy walczący w mundurach państw zaborczych.


Opis i Fot: Mariusz Maciaszczyk

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments