Załóż odblask – jesień na drodze!

Mazowiecka Drogówka rozpoczęła kampanię informacyjną, której celem jest przybliżenie problematyki związanej z bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym. W trakcie jej trwania policjanci ruchu drogowego Mazowieckiego Garnizonu Policji będą informowali o niebezpieczeństwach oraz zachęcali pieszych i rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach Mazowsza. 

Nastała jesień. Czas kiedy występują jesienne przymrozki, mgła, opady deszczu. Na drogach pojawiają się częściej niż zwykle kałuże, a także spadające liście z drzew. W miesiącach jesienno-zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach wierzchnich, stają się dla kierujących praktycznie niewidoczni. Wszystkie te czynniki przysparzają uczestnikom ruchu drogowego wielu problemów. Mają też niebagatelny wpływ na zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków.

Zapewnienie uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwa w tym okresie musi być zatem przedmiotem szczególnej troski.

Mazowiecka Drogówka rozpoczęła kampanię informacyjną, której celem jest przybliżenie ww. problematyki. W trakcie jej trwania policjanci ruchu drogowego Mazowieckiego Garnizonu Policji będą informowali o niebezpieczeństwach związanych z okresem jesienno – zimowym oraz zachęcali pieszych i rowerzystów do korzystaniaz elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach Mazowsza.

Kampania jest skierowana do uczestników ruchu drogowego we wszystkich grupach wiekowych i ukierunkowana na promowanie przekonania, że „bycie widocznym na drodze” (dzięki, np. noszeniu elementów odblaskowych i wyposażaniu rowerów w wymagane oświetlenie) zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku z ich udziałem.

Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30-40 metrów.

 

Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej!
To może uratować pieszemu życie.

 

Pamiętajmy!!!

Widzieć nie znaczy być widocznym!!!

Piesi i rowerzyści czyli tzw. „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd
lub jego światła, to i kierujący pojazdem ich widzi.
Konsekwencje tego przeświadczenia mogą być tragiczne.

 

 

 

Dlatego też, piesi i rowerzyści niezależnie od wieku, powinni nosić elementy odblaskowe na wierzchniej odzieży.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach przez kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

 

Z elementów odblaskowych, powinno korzystać także każde dziecko poruszające się po drodze,  niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem czy jezdnią.

 

W tym miejscu należy nadmienić, że poza obszarem zabudowanym, dziecko w wieku do lat 15, poruszające się po drodze po zmierzchu ma obowiązek, noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Obowiązek ten wynika z art. 43 ust.2 Prawa o ruchu drogowym.

Korzystajmy z elementów odblaskowych!!! Wyposażajmy w nie swoje dzieci i pilnujmy aby je nosiły!!! Będzie bezpieczniej, to się nam wszystkim opłaci!!!       

 

Opracowano w WRD KWP zs. w Radomiu.


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments