Zalew Łoje posprzątany. Wędkarze zebrali prawie 70 kg śniętych ryb.

W środę, 29 maja, członkowie zarządu Koła PZW nr 70 w Przasnyszu oraz wędkarze posprzątali śnięte ryby na zalewie Łoje. Łącznie zebrano około 70 kg płoci, co stanowi zaledwie ułamek tutejszej populacji tej ryby.

– Po konsultacji z ichtiologiem z Okręgu Mazowieckiego można stwierdzić, że zaistniała sytuacja wynika z przerybienia zbiornika płocią, co pokazały odłowy kontrolne, osłabieniem ryb po tarle, a także wystąpieniem tzw. choroby gazowej. – informuje Koło PZW nr 70 w Przasnyszu.

Choroba gazowa występuje u wielu gatunków ryb. Przy silnym nasłonecznieniu, w wodzie dochodzi do zwiększonej fotosyntezy, w wyniku której zostaje wyprodukowana duża ilość tlenu. Rośliny występujące w wodzie powodują wzrost produkcji tlenu. Następstwem tego jest zwiększone ciśnienie gazowe. Jest ono równoważone przez ryby w ten sposób, że ich krew pobierając tlen również nasyca się powodując podwyższone ciśnienie w układzie krwionośnym. Ryba staje się mało ruchliwa, płochliwa. Brak u niej chęci żerowania z powodu „wzdęć”, częste poleganie na dnie lub pływanie przy powierzchni wody. Są niespokojne, apatyczne, pojawiają się u nich plamy odbarwiające na skórze w formie „pęcherzy” podobnych w jak po oparzeniach. Banieczki te mogą lokalizować się w obrębie skrzeli lub na skórze. Dochodzi do wystąpienia obrzęków na ciele, np. w okolicy oczu i ich zmętnienie oraz ich uwypuklenie się. W późniejszym stadium choroby ryby te tracą równowagę i w dalszym postępie choroby sną. Zaburzenia równowagi są następstwem nagromadzenia się w pęcherzu pławnym, układzie pokarmowym i jamie ciała gazów szkodliwych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ryby.

Należy nadmienić, że podobna sytuacja miała już miejsce na zbiorniku Łoje kilka lat temu i po usunięciu padniętych ryb nie miało to większego wpływu na funkcjonowanie zbiornika.

Źródło PZW nr 70 Przasnysz

3
Skomentuj artykuł

avatar
2 Liczba wątków
1 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętsze tematy
3 Comment authors
LoraJulitaArol Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Arol
Gość
Arol

Brawa dla naszych wędkarzy. Zawstydzili gminę. Brawooo

Lora
Gość
Lora

Dbanie o czystość wody oraz ryby to obowiązek koła nie gminy.

Julita
Gość
Julita

Gdyby nie było zabronione wędkowanie bez karty wędkarskiej może by się tak nie zdarzyło, więcej osób by wtedy ryby łowiło i zawsze by było trochę mniej