Zakończenie ZiMNaRa 2017

Szósta edycja Zimowego Maratonu Na Raty w Przasnyszu została oficjalnie zakończona. Ósmy, dodatkowy etap zawodów odbył się 25.02.2017 r. Ostatni bieg pozwolił na ukończenie zawodów tym, którzy nie mogli uczestniczyć w poprzednich etapach.

W biegu wystartowali również ci zawodnicy, którzy ukończyli już zawody w ubiegłym tygodniu ale nie mogli sobie odpuścić ostatniego honorowego startu. Łącznie w etapie wystartowało 31 zawodników.

Pogoda dopisała. Po kilku deszczowych dniach sobotni poranek był mroźny i słoneczny. Kałuże, które sprawiały spore trudności w poprzednim tygodniu zniknęły, za to pojawił się bardzo silny wiatr. Dmuchało tak mocno, że targało włosy ukryte nawet pod czapkami psując fryzury szczególnie damskiej części uczestników.

Siła wiatru była najbardziej odczuwalna po zmianie kierunku biegu, gdy trasa prowadziła pod wiatr. Tempo biegu drastycznie spadało i pojawiały się trudności z oddechem. Według uczestników poziom trudności jest proporcjonalny do poziomu satysfakcji ukończenia biegu. Zgodnie z tą zasadą wszyscy przekraczali metę niezwykle zadowoleni.

Najlepszy w biegu po raz kolejny okazał się zwycięzca całego cyklu ZiMNaRa Michał Makowski z AZS-AWF Warszawa (28:48). Drugie miejsce zajął Daniel Mocek z Dobrzankowa (28:54) a trzecie Tomasz Filipowicz (29:06) reprezentujący klub ZaDyszka.

Wśród pań w etapie zwyciężyła liderka zawodów Anna Urbaniak (36:05) z Jednorożca. Jako druga do mety dotarła Katarzyna Dembińska (39:52) z Drążdżewa Nowego. Trzecie miejsce podium zajęła Marta Rogalska (42:43) z Grabowa Wielkiego.

Tradycyjnie po ostatnim biegu uczestnicy ZiMNaRa świętowali zakończenie przy ognisku. W czasie imprezy nastąpiła uroczysta dekoracja zwycięzców w kategoriach mężczyzn, kobiet i kategorii mundurowej.

Najlepsi zawodnicy otrzymali puchary, dyplomy i drobne nagrody rzeczowe.

Każdemu zawodnikowi, który ukończył maraton organizatorzy wręczyli pamiątkowe medale i dyplomy. Medale otrzymali również pozostali zawodnicy, którzy złożyli uroczystą obietnicę odrobienia brakujących etapów w trybie indywidualnym.

Po dekoracji zastąpiła część nieoficjalna.

3. WINNICKI WOJCIECH /PRZASNYSZ/1980

Statystycznie VI edycja ZiMNaRa zgromadziła największą ilość uczestników. Zawody ukończyło 45 biegaczy, o 4 więcej niż w poprzednich latach. Znacznie wzrosła również liczba reprezentantów płci pięknej. W tym roku maraton ukończyło 11 kobiet, w latach poprzednich 4.

Najszybszy zawodnik dystans maratonu pokonał ze średnią prędkością 3 minut i 52 sekund na kilometr, zaś najwolniejszy z prędkością 7 minut i 19 sekund. Najlepszy czas pokonania trasy jednego etapu wynosił 23 minuty i 34 sekundy, a najwolniejszy 1 godzina 2 minuty i 32 sekundy co daje średnie prędkości na kilometr odpowiednio 3 minut 22 sekund i 8 minut 56 sekund.

Średnia wieku uczestników ZiMNaRa wyniosła 38 lat. Najstarszy biegacz miał 70 lat a najmłodszy 10.

Poza tym w czasie zawodów spalono miliony kalorii, wylano cysternę potu i zawarto niezliczoną ilość znajomości.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom, które umożliwiły przeprowadzenie ZiMNaRa. Szczególne podziękowania składamy władzom Aeroklubu Północnego Mazowsza za możliwość korzystania ze wszystkich obiektów lotniska. Dzięki uprzejmości Aeroklubu już po raz szósty możliwe było poprowadzenie trasy ZiMNaRa po płycie lotniska a także korzystanie z pomieszczeń wieży kontroli lotów i miejsca na ognisko. Serdecznie dziękujemy za pomoc.