Zakończenie obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Przasnyskiej

W dniu 17 listopada 2013 roku w Przasnyszu, odbyły się uroczystości zakończenia obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego na Ziemi Przasnyskiej.

 O godz. 10:00 w kościele farnym w Przasnyszu odprawiona została Msza Święta w intencji Powstańców Styczniowych poległych na Ziemi Przasnyskiej. We mszy udział wzięła GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich ze sztandarem powstańczym.

 Po mszy w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, Hubert Domański ( historyk ) wygłosił referat nt. Czy Powstanie Styczniowe spełniło się jako kolejna insurekcja narodowa. W międzyczasie prezentowana była wystawa koła historycznego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza prezentująca wydarzenia z uroczystości powstańczych z udziałem 14PSS na terenie całego kraju. Na zakończenie prezes 14PSS Mariusz Łyszkowski przybliżył gościom działanie 14PSS. Wystawa przygotowana została i sfinansowana przez Urząd Miasta Przasnysz.

 W uroczystościach w Muzeum w Przasnyszu pojawiła się również grupa SARS Przasnysz która jednoczy pasjonatów i graczy Airsoft w której nie brakuje miłośników historii i rekonstrukcji a od niedawna jest sekcją GRH 14PSS

 Przed Ratuszem na rynku można było oglądać wystawę plenerową Mazowiecki Szlak Powstania Styczniowego.


Mariusz Maciaszczykguest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments