Zadbaj o swoje bezpieczeństwo nad wodą

Mazowieccy policjanci apelują o ostrożność i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Chwila zapomnienia, brak opieki nad dzieckiem czy alkohol, mogą zmienić radosny, letni wypoczynek w tragedię. Tegoroczne wakacje przyniosły już 15 ofiar wypoczynku nad wodą. Tylko wczoraj (27 lipca) w garnizonie mazowieckim utonęło trzech mężczyzn.

Do wypadków w trakcie kąpieli dochodzi najczęściej wtedy, gdy lekceważone są zasady bezpieczeństwa i rozsądek. Jeszcze nie minęła połowa wakacji a woda zabrała już 15 ofiar. Tylko wczoraj (27 lipca) w garnizonie mazowieckim utonęło trzech mężczyzn:

– W powiecie przysuskim w zbiorniku retencyjnym utonął 20-letni mężczyzna. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, mężczyzna wszedł do wody i w pewnym momencie zaczął się topić i zniknął pod wodą. Po ponad dwugodzinnych poszukiwaniach zespół płetwonurków odnalazł ciało.

– W miejscowości Białe w powiecie gostynińskim, 27-letni mieszkaniec Rawy Mazowieckiej pływając po jeziorze na materacu, zsunął się do wody w następnie czego utonął.

– W Józefowie w powiecie mławskim, 22-letni mieszkaniec powiatu mławskiego wszedł do zbiornika wodnego po byłej żwirowni, a następnie zaczął tonąć i pomimo podjętej próby reanimacji przez osoby będące w pobliżu i służby ratownicze nie przyniosło to pozytywnego wyniku.

Dlatego, aby uniknąć zagrożeń, lub choćby poważnie ograniczyć możliwość wypadków związanych z wypoczynkiem nad wodą koniecznie należy  stosować się do kilku zasad, które w znacznym stopniu mogą poprawić nasze bezpieczeństwo:

– Korzystajmy w miarę możliwości z kąpielisk strzeżonych. Tam, w razie konieczności istnieje możliwość pomocy  wyspecjalizowanych służb ratowniczych.

– Stosujmy się bezwzględnie do poleceń osób nadzorujących kąpieliska i obowiązujących tam  regulaminów.

– Unikajmy tzw. „dzikich kąpielisk”, a jeżeli już decydujemy się na korzystanie z nich nie wskakujmy do wody, zwłaszcza na głowę i nie wchodźmy sami do wody.

– Nie pozwalajmy małym dzieciom samodzielnie wchodzić do wody, a nawet przebywać w jej pobliżu. Najmłodsi cały czas muszą być pod nadzorem osoby dorosłej.

– Korzystając ze sprzętu wodnego pamiętajmy, aby był sprawny oraz o tym, aby zwłaszcza  osoby, nie umiejące pływać używały kapoków.

– Absolutnie nigdy nie wchodźmy do wody będąc pod wpływem alkoholu.

– Jeżeli dojdzie do wypadku, wzywając pomoc pamiętajmy o precyzyjnym określeniu miejsca, w którym się znajdujemy, aby ułatwić dotarcie na miejsce służbom ratowniczym.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments