Z okazji ferii, rząd pozwolił wychodzić dzieciom i młodzieży z domu bez opieki dorosłych.

W poniedziałek, 4 stycznia rozpoczęły się zimowe ferie dla uczniów z całej Polski. Rząd z tej okazji okazał się łaskawy: „Chcemy dopuścić możliwość przebywania dzieci na wolnym powietrzu, bez konieczności nadzoru opiekuna” – ogłosił minister Zdrowia Adam Niedzielski. Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelę rozporządzenia znoszącą restrykcje dotyczące przebywania dzieci do 16. roku na świeżym powietrzu tylko pod opieką dorosłych.

 

Od czasu wprowadzenia styczniowych obostrzeń apelowano o to, aby pozwolić dzieciom w czasie ferii zimowych swobodnie przebywać na świeżym powietrzu, bo wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem rujnuje ich zdrowie, odporność i nierzadko także psychikę. Rząd okazał się łaskawy i postanowił się do tych postulatów przychylić.

Zmiany polegają na wykreśleniu dotychczas obowiązującego paragrafu 9, stanowiącego, że od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00–16.00, przemieszczanie się małoletnich do ukończenia 16. roku życia może się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej. Spod reżimu rozporządzenia wyłączeni byli jednak uczniowie przemieszczający się m.in. do placówki oświatowej lub na egzamin. Takie obostrzenia miały obowiązywać pierwotnie do 17 stycznia z możliwością ich przedłużenia.

Zamiany zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski: „Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania”- powiedział minister.

Nowe przepisy, znoszące zakaz samodzielnego przemieszczania się dzieci i młodzieży, wchodzą w życie 5 stycznia. Dziś Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że w całej Polsce mamy 7 624 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia.

 

M. Jabłońska


 

guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
10 dni temu

Cóż za wspaniałomyślność! Pokornie dziękujemy naszym panom i władcom – uniżeni poddani.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 dni temu

Ludzki Pan. Klęknijmy i podziękujmy.

Tutejszy
Tutejszy
10 dni temu

Tylko ktoś umysłowo ograniczony zabronił! Obudzili się!

Mati
Mati
10 dni temu

To jest jakiś Matrix, zakazy i nakazy jak u niewolników na plantacji bawełny. Ludzie obudźcie się, mamy demokrację!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 dni temu
odpowiada  Mati

No mamy. No i wybraliśmy przecież 😂

Krzysztog
Krzysztog
10 dni temu

Bo tylko Polska to taki dziwny kraj, gdzie tylko zakazy…

Anna
Anna
10 dni temu
odpowiada  Krzysztog

W UK żadnych przecież, żyją jak chcą.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 dni temu
odpowiada  Anna

Ale do lasu mogą iść. U nas to było zakazane.
Większej bzdury nie dało się wymyśleć.