XXII MIędzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Kupalnocka’2013”

Kupalnocka '2013 z Ambasadorem

 

   Tegoroczne XXII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne Kupalnocka '2013 odbędą się głównie w czterech miastach: Ciechanowie, Płońsku, Serocku i Glinojecku. To tam będą główne korowody, spotkania oraz koncerty Galowe, podczas których wystąpią zespoły z Meksyku, Serbii, Szwajcarii, Węgier i Polski.

    Ale koncerty pojedynczych zespołów zaplanowano w tym roku także w innych miejscach. I tak w DPS Kombatant w Ciechanowie zatańczy zespół ze Szwajcarii, w DPS na Krubinie – zespół z Meksyku. Ponadto grupy te wystąpią w dwóch gminach pow. ciechanowskiego: Grudusku i Gołyminie. Ciekawostką jest to, że szwajcarska grupa odda – w Mierzanowie, gm. Grudusk – hołd Ignacemu Mościckiemu – prof. chemii, ostatniemu prezydentowi RP przed wybuchem II wojny światowej (w latach 1926-39), który przez prawie 20 lat mieszkał w Szwajcarii, pracował naukowo jako chemik-praktyk i opatentował tam sposób wiązania azotu z powietrza (do dziś na jego patentach pracują zakłady nawozów sztucznych, chemiczne i azotowe).

   W Ciechanowie organizatorem Festiwalu jest PCKiSz (czyli samorząd powiatowy, ale przy wsparciu 3 gmin wiejskich), w pozostałych – samorządy miejskie. Po raz pierwszy władze Ciechanowa nie wsparły finansowo Kupalnocki, ale pomogły gminy wiejskie z okolic Ciechanowa: Grudusk, Regimin oraz wiejska gmina Ciechanów, a także wielu – ok. 20 sponsorów z Ciechanowa i okolicy (wszyscy wymienieni są na zaproszeniach, plakatach).

 

   W Ciechanowie będzie się najwięcej działo. Nad Łydynią będą mieszkać przez tydzień (2-8 lipca) dwa zespoły zagraniczne: ze Szwajcarii (internacie ZS 2) i z Meksyku ((w bursie akademickiej) oraz prowadzący koncert  Wojciech Heliński; Z Ciechanowa są też członkowie LZA Ciechanów, mały i duży, też biorący udział w koncercie Galowym w sobotę na Błoniach. Z Ciechanowa będą oni wyjeżdżać autokarami do innych miast kupalnockowych: Glinojecka, Płońska i Serocka.

   Cała Kupalnocka’2013 rozpoczyna się też w Ciechanowie – dokładnie w środę, 3 lipca, na terenie naszego, kultowego już browaru Ciechan zaplanowano pierwsze spotkanie integracyjne i poznawcze wszystkich zagranicznych zespołów z organizatorami z Płn. Mazowsza: w dwóch pubach „Ciechan” i „Leżakownia”, połączone ze zwiedzaniem tego najstarszego pracującego browaru w Polsce.

   Także w Ciechanowie, w sali widowiskowej PCKiSz, odbędą się w czwartek warsztaty taneczne zespołów: LZA „Ciechanów”, Compañia Folklórica Orizaba z Meksyku, „Shweizer Volkstanzgruppe Rund Ur Bern” ze Szwajcarii.

    Ciechanów będzie gościł też – po raz pierwszy – ambasadora państwa. Dokładnie w sobotę, 6 lipca, do Ciechanowa przyjedzie ambasador Szwajcarii Lukas Beglinger (z żoną  Barbarą), który otworzy wystawę 3 szwajcarskich fotografików, jaką użyczyła nam Ambasada Szwajcarii w Warszawie. Będzie też szedł w korowodzie ulicami miasta i weźmie udział w koncercie Galowym na Błoniach. Ciechanów będzie też gościł po raz pierwszy „Shweizer Volkstanzgruppe Rund Ur Bern” ze Szwajcarii, a więc poznamy po raz pierwszy folklor alpejski.

   Oby tylko dopisała pogoda, w tym roku wyjątkowo chimeryczna…

 

Program Dnia Galowego w Ciechanowie:

– godz. 18.00 – spotkanie organizatorów festiwalu i artystów z Ambasadorem Szwajcarii Lukasem Beglingierem w Galerii im. Bolesława Biegasa PCKiSz

godz. 18.30 – otwarcie wystawy fotograficznej „Szwajcarskie impresje”, użyczonej przez Ambasadę Szwajcarii w Warszawie trzech artystów ze Szwajcarii: Christofa Sondereggera, Roberta Böscha, Christofa Schuerpfa.

godz.19.00 – korowód zespołów ulicami miasta na Błonia Zamkowe w Ciechanowie (wyjście z PCKiSz)

godz. 20.00 – Koncert Galowy na Błoniach Zamkowych w Ciechanowie. Prowadzi Wojciech Heliński. Wystąpią zespoły z Meksyku, ze Szwajcarii, Serbii, Węgier i Polski.


(info pckisz)


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments