X MIĘDZYNARODOWE DNI KS. MACIEJA KAZIMIERZA SARBIEWSKIEGO: SPOTKANIE Z POETĄ MARKIEM CZUKU

W piątek, 9 maja 2014 r. w ramach jubileuszowych, X Międzynarodowych Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Czuku – łódzkim poetą, członkiem Stowarzyszenia „Academia Europaea Sarbieviana”. Spotkanie, które współorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, zostało włączone do programu „Powiat Przasnyski – Stolica Kultury Mazowsza 2014”.

Gość Muzeum Historycznego w Przasnyszu jest synem Polski i Albańczyka. Urodził się 19 czerwca 1960 r. w Łodzi. Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego (fizyka, polonistyka, nauczanie na odległość). Debiutował w 1985 roku, w czasopiśmie „Odgłosy”. W latach 1990-1997 pracował jako redaktor w „Dzienniku Łódzkim”, „Tygodniku Solidarność Ziemi Łódzkiej”, „Gazecie Wyborczej”, „Ilustrowanym Tygodniku Zgierskim” i „Brzezińskim Informatorze Tygodniowym”. Od 1998 do 2006 r. prowadził młodzieżowe koła i grupy literackie w Łodzi i Aleksandrowie Łódzkim. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1992 r.). Wiersze, małą prozę, szkice i recenzje publikował m.in. na łamach „Więzi”, „Odry”, „Zeszytów Poetyckich”, „Kwartalnika Artystycznego”, „Akcentu”, „Toposu”, „Frazy”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Kresów”, „Frondy”, „Opcji”, „Tygla Kultury”, „Pograniczy”, „Śląska”, „Migotań, przejaśnień”, „Przeglądu Powszechnego”, „Gościa Niedzielnego”, „Czasu Kultury”, w nieistniejących już: „Tytule”, „Wyrazach”, „Radarze”, „Non Stop”, „Kierunkach”, „Słowie Powszechnym”, oraz w pismach o zasięgu lokalnym, m.in. „Kalejdoskopie” (Łódź), „Parnasiku” (Ostrołęka), „Radostowej” (Starachowice), „Gazecie Kulturalnej” (Zelów), „ExLibrisie 43bis” (Konstantynów Łódzki), „Dzienniku Łódzkim”. Swoją twórczość prezentował w internecie (np. Opoka, Pobocza, poetica, undergrunt.info, Miasto Literatów 2000++, Reymont, Squadova), radiu i telewizji, a także za granicą (w Szwecji, Irlandii, USA, Serbii, Francji oraz na Litwie). Pan Marek Czuku jest laureatem konkursów literackich, wydał dotychczas jedenaście zbiorów poetyckich.

Na spotkanie do Muzeum Historycznego przybyli twórcy i miłośnicy poezji, regionaliści, przedstawiciele lokalnych mediów. Marek Czuku zaprezentował swoje wiersze (m. in. z ostatniego zbioru „Nietrwała kompozycja. Wiersze metafizyczne i religijne”) i odpowiadał na pytania publiczności. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania twórczości własnej przasnyskich autorów. Na koniec Marek Czuku podpisywał swoje książki (można było jeszcze nabyć wydany w drugim obiegu w 1989 r. tomik „W naszym azylu”).

W tym samym czasie w kilku powiatach północnego Mazowsza odbywały się inne spotkania autorskie w ramach X Międzynarodowych Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego. M. in. w Czernicach Borowych z młodzieżą gimnazjalną spotkała się Magdalena Węgrzynowicz-Plichta – prezes oddziału krakowskiego Związku Literatów Polskich. W sobotę oraz w niedzielę Dni Sarbiewskiego przeniosły się do Ciechanowa i Sarbiewa. Jubileuszowe Międzynarodowe Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego odbywały się pod patronatem Marszałka Sejmu RP, Marszałka Województwa Mazowieckiego i Biskupa Płockiego.guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments