Wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Nowe rozporządzenie przekazano do konsultacji.

Wczoraj, 4 sierpnia, do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych został przekazany projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

 

W związku ze wzrostem od 1 września 2020 r. o 6 proc. kwoty bazowej dla nauczycieli, wzrośnie również wynagrodzenie średnie, którego jednym z elementów jest wynagrodzenie zasadnicze. Po podwyżce kwota bazowa wyniesie 3 537,80 zł. W ślad za wzrostem kwoty bazowej, w projekcie rozporządzenia proponuje się zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli również o 6 proc.

Ponadto, w przypadku nauczycieli o najniższym uposażeniu proponuje się zwiększenie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli stażystów w drugiej grupie wykształcenia oraz nauczycieli stażystów, kontraktowych i mianowanych w trzeciej grupie wykształcenia o ponad 6 proc.

W załączniku do projektu rozporządzenia zostały określone minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, z uwzględnieniem poziomu wykształcenia.

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli, którzy mają najwyższy wymagany poziom wykształcenia, czyli legitymują się tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym (stanowią oni ok. 96 proc. wszystkich nauczycieli), od 1 września 2020 r. wyniesie dla nauczyciela stażysty – 2 949 zł, nauczyciela kontraktowego – 3 034 zł, nauczyciela mianowanego – 3 445 zł, nauczyciela dyplomowanego – 4 046 zł.

Na wynagrodzenie średnie nauczyciela składa się gwarantowane wynagrodzenie zasadnicze oraz inne składniki wynagrodzenia wskazane w ustawie – Karta Nauczyciela. Wzrost wynagrodzenia średniego nauczycieli oznacza zatem także wzrost wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków od niego zależnych.

Po podwyżce od września 2020 r. średnie wynagrodzenie wyniesie: dla nauczyciela stażysty 3 537,80 zł, nauczyciela kontraktowego 3 926,96 zł, nauczyciela mianowanego 5 094,43 zł, nauczyciela dyplomowanego 6 509,55 zł.


 

Źródło MEN
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mordor
Mordor
7 miesięcy temu

Bzdura, propaganda rządowa. W tej chwili pensja brutto nauczyciela dyplomowanego z 25 letnim stażem w jednej z Przasnyskich szkół to 4809 zł. W Lidlu lepiej się zarabia.

Ja znajoma
Ja znajoma
7 miesięcy temu
odpowiada  Mordor

A za co więcej w Lidlu ciężko pracują ,a nauczyciel 18 godzin tygodniowo wolne ferie wakacje wiec nie narzekać do roboty

Mordor
Mordor
7 miesięcy temu
odpowiada  Ja znajoma

Zapraszam do szkoły. Wytrzymasz może 3 dni. 18 godzin pracy to mit. Nic nie mam do pracowników marketów. Robię zakupy i widzę że pracują ciężko ale jest pewna różnica. Nie trzeba robić licencjatu, magisterki i dyplomowania. W każdym normalnym kraju wykształcenie i doświadczenie jest doceniane finansowo. Za taką pensję nikt nie chce pracować w szkole. Nowych brakuje, a średnia wieku nauczycieli to 50 lat. Za chwilę (kilka lat) to woźna będzie uczyć twoje bomble. Będzie uczyć jak wyłudzać zasiłki z mopsu i jak wypełniać deklaracje 500 +, a i jeszcze ojcze nasz i zdrowaś mario. Suweren będzie wykształcony wg jedynie… Czytaj więcej »

ate
ate
7 miesięcy temu
odpowiada  Mordor

Tak ciężko w szkołach a wolnych etatów brak, no chyba że po znajomości to się utworzy nowy etat.Taka prawda, narzekacie ,a jak redukcja etatów to wielki krzyk.

Ja znajoma
Ja znajoma
7 miesięcy temu
odpowiada  ate

W Lidlu może lepiej wykształcone niż niejeden nauczyciel magistra w dzisiejszych czasach prawie każdy ma, więc nie ma się czym chwalić. Nie narzekaj

Marcin
Marcin
7 miesięcy temu
odpowiada  Ja znajoma

No ja to czegoś nie rozumiem. Krzyczą ciągle jak to ciężko uczyć w szkole, ile to czasu poświęcać trzeba uczniom, to ja się pytam po jakiego grzyba wybieracie ten rodzaj kierunku i później rodzaj pracy skoro Wam nie odpowiada? a może po prostu znaczna część nauczycieli to taki zbiór osób, który nauczył się jak wykorzystywać Państwo do uzyskiwania podwyżek wiecznym ubolewaniem, krzykiem, zastraszaniem i strajkami? Mi jeśli nie odpowiada praca to szukam sobie innej, lepiej płatnej, spokojniejszej, takiej, która będzie mi odpowiadała. Wy wybieracie kierunek Państwowej posady, aby być kimś wśród sąsiadów, znajomych, zdobyć szacunek i poważanie. Taki stereotyp jeszcze… Czytaj więcej »

mopsik
mopsik
7 miesięcy temu

To zapraszam do pomocy społecznej tu jest ,,cud miód”

ate
ate
7 miesięcy temu
odpowiada  mopsik

Takie mądre powiedzenie WSZĘDZIE DOBRZE GDZIE NAS NIE MA, cieszcie się ,że macie pracę i nie musicie prosić MOPSIKA o pomoc.