Wystawa poświęcona Czesławowi Czaplickiemu „Rysiowi”

Na początku marca we Wrocławiu uroczyście otwarto wystawę poświęconą Czesławowi Czaplickiemu pr. „Ryś” – żołnierzowi ruchu oporu z okresu II wojny światowej oraz lat powojennych. Na wystawie otwartej w siedzibie związku „Solidarność” regionu dolnośląskiego zgromadzono szereg pamiątek po żołnierzu wyklętym, który pochodził z terenu gminy Przasnysz.

Relację z tego wydarzenia można znaleźć na stronach internetowych popularnego we Wrocławiu Radia Rodzina. Oprócz samej relacji zamieszczono tu także film i rozmowę radiową z twórcami wystawy – Januszem Wolniakiem i Andrzejem Koflikiem, powojennymi współpracownikami Czesława Czaplickiego.

Czesław Czaplicki, ps. „Ryś”, pochodził z niewielkiej wsi Zacisze koło Klewk. Od 1940 roku brał udział w polskim ruchu oporu przeciwko okupantowi niemieckiemu – jako żołnierz NOW, a potem NSZ. W 1945 roku wsławił się przygotowaniem akcji skierowanej przeciwko siłom UB i NKWD – był jednym  inicjatorów odbicia z aresztu w Krasnosielcu 42 więźniów pochodzących z podziemia niepodległościowego. Po wojnie przez długi czas ukrywał się pod pseudonimem. W 1963 roku został aresztowany i skazany na 15 lat więzienia. Wyrok następnie skrócono do 5 lat.

Czesław Czaplicki był związany po wojnie z Wrocławiem i tamtejszymi organizacjami opozycyjnymi. Za to też w 1982 roku został internowany. Do końca życia był związany ze strukturami „Solidarności” na Dolnym Śląsku. Zmarł w 2006 roku.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments