WSA w Warszawie unieważnił kary nałożone przez Sanepid.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w dniach 12 – 14 stycznia 2021 rozpatrzył 21 spraw o uchylenie grzywny nałożonej przez Sanepid. We wszystkich przypadkach stwierdzono nieważność wydanych decyzji ze względu na brak podstaw prawnych do nałożenia kary.

 

Wprowadzone przez rząd w drodze rozporządzenia, a nie ustawy przepisy dotyczące nakładania grzywny za łamanie obostrzeń sanitarnych przed obliczem sądów okazują się niewystarczające. Już na początku stycznia bezprecedensowy wyrok WSA w Opolu w sprawie fryzjera otworzył drogę podobnym orzeczeniom. Na podstawie tych orzeczeń w sprawach skarg już rozstrzygniętych, można przypuszczać, że podobnych wyroków mogą spodziewać się przedsiębiorcy, którzy otworzą firmy mimo wprowadzonych przez rząd obostrzeń. WSA bowiem uznał, że ograniczenie wolności gospodarczej nie jest możliwe za pomocą rozporządzenia, bez wprowadzania stanu wyjątkowego.

 


 

Źródło codziennikmlawski.pl
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Turysta
Turysta
1 miesiąc temu

Skoro skład Sędziowski taki oświecony to niech spojrzy w oczy ludziom którzy stracili swoich bliskich. , personelowi medycznemu który codziennie podejmuje ciężką walkę o każdego pacjenta . Żydokomuna trzyma się mocno na stołkach

Last edited 1 miesiąc temu by Turysta
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Turysta

Tylko weź pod uwagę, że sąd nie neguje zasadności tych obostrzeń. A podważa jedynie sposób ich wprowadzenia. Za trudne?

Kefas
Kefas
1 miesiąc temu

Tylko weź pod uwagę, że ludzie którzy chcą żyć ze swojej pracy, nie chcą przez pokolenia spłacać konsekwencji czyichś kretynskich (lub co gorsza świadomych) decyzji, nie chcą zasiłków ze swoich własnych podatków, negują zasadność tych obostrzeń. Za trudne? No to wyjaśniam: a) dane z różnych krajów pokazują że liczby zakażonych skaczą sobie jak chcą niezależnie od skali obostrzeń i strategii walki z pandemią b) strategia walki z covidem wykazuje słabe efekty, za to dobrze idzie walka z polską gospodarką (tu strategia jest wzorowa i w przeciwieństwie do tej pierwszej wydaje się bardzo logiczna) c) WHO sporządziła już listę kolejnych wirusów… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Kefas

Ale dlaczego do mnie to piszesz człowieku?

Kefas
Kefas
1 miesiąc temu

Bo wnioskując po Pańskich wpisach pod innymi postami o covidzie jest Pan wielkim zwolennikiem obostrzeń i przymusowych szczepień nawet ozdrowienców

taaaaa
taaaaa
1 miesiąc temu

Na pandemii Rydzyk nie traci, z tarczy antykryzysowej dostał już blisko milion złotych. Onet „Senator Krzysztof Brejza wystąpił do Ministerstwa Rozwoju w trybie udostępnienia informacji publicznej o podanie danych dotyczących wsparcia dla podmiotów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem. Na Twitterze opublikował odpowiedź resortu, z której wynika, że otrzymały one dotację sięgającą blisko miliona złotych.”

Piotr83
Piotr83
1 miesiąc temu

Co mają robić przedsiębiorcy którzy mają kredyty a nie wszyscy dostali pomoc?czym mają nakarmić rodziny?czemu niszczą Polską gospodarkę?przecież na 500+,13 emeryturę to idzie z podatków a nie z własnej kieszeni polityków!już brakuje pieniędzy i coraz więcej jest wprowadzanych podatków.Dodruk pieniądza idzie pełną parą a inflacja rośnie!ludzie troszkę ekonomi powinno się uczyć.W kościołach ludzi pełno,biedronka,lidl!tam koronawirusa nie ma i się nie boicie tam chodzić? na siłowni lub na stoku w hotelu straszna tam pandemia jest!W Norwegii 33 osoby po zaszczepieniu zmarły oczywiście nie przez szczepionkę ale jak zmarł ktoś na udar mózgu to zmarł na COVID i miał choroby współistniejące!nie oglądajcie… Czytaj więcej »

Brachu
Brachu
1 miesiąc temu

Stan „pandemiczny” to jedno, stan prawny to drugie. Jak mawiają politycy PSL i radni PIS „na dzień dzisiejszy” mam już nie tylko kultowy wyrok WSA w Opolu, ale całą serię wyroków WSA w Warszawie, które jednoznacznie stwierdzają, że rozporządzenia PiS są kpiną z legislacji, prawa i konstytucji. Ważne w tym wszystkim jest to, że WSA to jest instancja odwoławcza dla decyzji sanepidu, którymi ludzi straszono najbardziej. W sądach upadają kary nałożone przez sanepid i jak wiadomo są to te mityczne kwoty do 30 000 zł. WSA uchylały decyzje sanepidu zarówno dotyczące noszenia maseczek, jak i dotyczące działalności gospodarczej, co jest… Czytaj więcej »

Tadek
Tadek
1 miesiąc temu

i pozamiatane. pan (po)niedzielski straszący Polaków z telewizorni moze iść albo wracać do swoich mocodawców szczepionkowych

Ait
Ait
1 miesiąc temu

Sądy wreszcie zaczynają działać tak jak powinny, jeszcze tylko kary dla złodzieji i aferzystów zasłaniających się ustawą covidową, pognać tą bandę co siedzi przy korycie i powróci normalność.