Wielki Brat w Przasnyszu już patrzy. Kogo i gdzie obserwują kamery monitoringu?

Tuż przed Dniami Przasnysza ruszyło centrum monitoringu wizyjnego. Nadzoruje nie tylko istniejące kamery, ale i te nowoczesne, które stanęły w ostatnich dniach. Gdzie mieści się oko Wielkiego Brata, jakie miejsca obserwuje i ile kosztuje?

Liczba aktów wandalizmu, kradzieży, zakłócania porządku publicznego i ciszy nocnej powinna ulec radykalnemu zmniejszeniu. Stanie się tak dlatego, że newralgiczne punkty Przasnysza, zostały właśnie objęte stałym nadzorem kamer. Zintegrowany monitoring miejski ruszył tuż przed największą imprezą, co sprawia, że na naszych ulicach już teraz możemy poczuć się bezpieczniej.

24 godziny na dobę

Monitoring Wizyjny Miasta Przasnysz funkcjonuje całodobowo, a obraz z kamer jest na żywo śledzony przez operatorów systemu. Stały nadzór w przypadku pojawienia się niepożądanych zdarzeń umożliwia natychmiastową reakcję policji, pogotowia lub straży pożarnej. W celu błyskawicznego powiadamiania została uruchomiona „gorąca linia” pomiędzy operatorem monitoringu a oficerami dyżurnymi przasnyskich komend.

– Potwierdzam, że  Centrum Monitoringu w Przasnyszu już działa. Obecnie system obsługiwany jest przez czterech pracowników. Są to pracownicy urzędu miasta, którzy zostali przeszkoleniu przez policję – mówi burmistrz Łukasz Chrostowski.

Lepsza wykrywalność przestępstw

Wykorzystanie monitoringu wizyjnego w Przasnyszu ma na celu zapewnienie porządku publicznego i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Nie jest to jednak jedyna zaleta. Nowoczesne kamery cyfrowe potrafią wychwycić o wiele więcej szczegółów z nagrywanego obszaru, co często przekłada się na stuprocentową skuteczność w ustaleniu sprawców wykroczeń lub przestępstw. Nagrania z kamer bywają niepodważalnym dowodem popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, a nieuchronność kary jest najskuteczniejszym sposobem na odstraszanie potencjalnych sprawców. Dane pozyskane z obserwacji monitoringu będą udostępniane uprawnionym instytucjom w zakresie prowadzonych przez nie postępowań (np. policji, sądom i prokuratorom itp.). Zapis zdarzeń z rejestratorów będzie przekazywany na nośnikach cyfrowych, a ich format będzie umożliwiał odtworzenie go na dowolnym komputerze.

Nic się nie ukryje

System Monitoringu Wizyjnego Miasta Przasnysz składa się z kamer i urządzeń rejestrujących zapisujących materiał wideo oraz monitorów. Jak mówi burmistrz Łukasz Chrostowski – Punkty kamerowe posiadają różną konfigurację. Posiadamy zestawy z kamerami obrotowymi umożliwiającymi przybliżenie obrazu bez utraty jakości do 150 m oraz zestaw z kamerami stacjonarnymi wyposażonymi w opcję przybliżania. Obraz z kamer będzie rejestrowany w wysokiej rozdzielczości, działając w technologii LTE. Nagrania będą przechowywane przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Po tym czasie ulegną zniszczeniu, z wyjątkiem sytuacji, w których nagrania zostały zabezpieczone lub udostępnione organom ścigania.

Umowa na budowę systemu monitoringu miasto podpisało w maju tego roku. Wartość jej opiewa na kwotę 67.650,00 zł. W ramach zadania zostało zamontowanych 7 zestawów kamerowych wraz z centrum poglądowo – obserwacyjnym w urzędzie miasta, a lokalizację punktów kamerowych ustalono wspólnie z policją. Tegoroczne zadanie jest tylko początkiem budowy zintegrowanego systemu monitoringu w Przasnyszu.


Gdzie znajdują się kamery?

1. Budynek UM Przasnysz ul. Jana Kilińskiego
2. Budynek Miejskiego Domu Kultury i Park Miejski im. Tadeusza Kościuszki,
3. Budynek Ratusza i ul. Rynek,
4. Teren Sportowo – Rekreacyjny ul. Orlika,
5. Rondo ul. Orlika, ul.Osiedlowa, ul. Sosnowa,
6. Skrzyżowanie ulicy Orlika z ul. Słowackiego,
7. Skrzyżowanie ul. Zawodzie z ul. Słowackiego,
8. Skrzyżowanie ul. Baranowskiej z ul. Ostrołęcką,
9. Skrzyżowanie ul. Św. Stanisława Kostki z ul. Św.Wojciecha,
10. Budynek Zespołu Medycznych Szkół Policealnych ul. Szpitalna,
11. Teren Placu Zabaw ul. Tuwima,
12. Teren Zespołu Szkół przy ul. Mazowieckiej w Przasnyszu
13. Teren Miasta Przasnysz (kamery mobilne).

Co w planach?

W dalszych latach system będzie rozbudowywany o kolejne elementy. – Docelowo chciałbym, aby przez te pięć lat kadencji miasto posiadało ponad 100 kamer monitoringu miejskiego. Myślę, że to jest bardzo realna liczba – mówi Łukasz Chrostowski.

Burmistrz Przasnysza w każdym roku będzie rekomendował Radzie Miejskiej wprowadzenie do budżetu 100 tys. zł na rozbudowę monitoringu miejskiego.

– Wspólnie z policją mamy wytypowane miejsca, gdzie takie kamery powinni pojawić się w miarę pojawiania się nowych środków w budżecie. W pierwszej kolejności powinni to być miejsca całodobowej sprzedaży alkoholu, ulice wyjazdowe z miasta oraz miejsca wokół szkół i przedszkoli. W tym roku zrobiliśmy bardzo dużo – ruszyło całe Centrum. Na początku przyszłego roku – chciałbym aby miasto wzbogaciło się o cztery, pięć nowych zestawy kamer. Będziemy namawiać też prywatne podmioty, spółdzielnie, wspólnoty i instytucje, aby partycypowały w kosztach – mówi burmistrz.

Nad naszym bezpieczeństwem prócz centrum monitoringu będą czuwać partole piesze, a podczas Dni Przasnysza ochrona mieszkańców zostanie dodatkowo wzmocniona. Zapewni to tymczasowe centrum operacyjne policji mieszczące się Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

M. Jabłońska


guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robson768
Robson768
1 rok temu

Moim zdaniem podgląd z kamer monitoringu miejskiego powinien być widoczny dla policji na żywo, żeby reagować natychmiast . Ciekawe czy pracownicy urzędu miasta, którzy to obsługują pracują w weekendy w nocy bo to jest pora gdy dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń. Kamery są za pieniądze publiczne więc powinny służyć jak najbardziej efektywnie tak jak to jest w innych miastach.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Robson naucz się czytać ze zrozumieniem.24 godziny na dobe.Wpisz w google co to znaczy.

Robson768
Robson768
1 rok temu

Ja tylko chciałbym wiedzieć Marcinku czy to jest 24h na 5 czy 7 dni w tygodniu,bo z tekstu tego nie wyczytałem. Jednak zastanawia mnie fakt płacenia dodatkowych pieniędzy osobom obsługujących monitoring jak i tak w policji jest całodobowo dyżurny komendy , który mógłby to robić na bieżąco , a nie czekać na gorącą linię. …a tak przy okazji po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła *24 godziny na dobę* pojawia mi się książka o tym tytule Zuzanny Jakubowskiej z dodatkowym słowem Medytacje już sam nie wiem co mam o tym myśleć pozdrawiam
??