Wielka inwestycja w ekologię w Gminie Przasnysz.

Gmina Przasnysz może być już pewna pozyskania bardzo dużej kwoty ze środków europejskich przeznaczonych na rozwijanie instalacji odnawialnych źródeł energii. Wniosek złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020 uzyskał akceptację i niebawem władze gminne będą mogły przystąpić do realizacji wyjątkowego projektu w skali całego powiatu.

Przygotowany wniosek obejmuje ponad 300 gospodarstw domowych, a jego całkowity budżet jest oszacowany na kwotę 8 592 780,00 zł. Wartość samego dofinansowania z Unii Europejskiej sięgnie niemal 5 milionów złotych! To ogromny zastrzyk gotówki na zadanie, z którego skorzystają przede wszystkim indywidualni mieszkańcy gminy.

Zgodnie z wytycznymi dzięki pozyskanym środkom w co najmniej 309 gospodarstwach domowych oraz w ośmiu budynkach użyteczności publicznej zostaną zamontowane instalacje proekologiczne związane z pozyskiwaniem zielonej energii. Są to pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne.

Na terenie gminy zamontowanych zostanie łącznie 211 instalacji solarnych, 129 instalacji fotowoltaicznych oraz 81 pomp ciepła (niektóre instalacje będą komplementarne u jednego odbiorcy). Wszystkie te działania mają wpłynąć na obniżenie emisji dwutlenku węgla – przez zmniejszenie zużycia tradycyjnych paliw wykorzystywanych do produkcji ciepła i prądu.

Dodatkowo ma to być pozytywny bodziec dla całej społeczności gminnej, by ta w jeszcze większym stopniu inwestowała w odnawialne źródła energii. Warto bowiem pamiętać, że np. panele fotowoltaiczne w znaczącym stopniu mogą przyczynić się do obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Wniosek gminy Przasnysz został sporządzony jeszcze w 2016 roku. Trzeba było jednak dłuższego czasu, by maszyna administracyjna zadziałała. Na szczęście dla wszystkich mieszkańców, którzy już dwa lata temu zadeklarowali chęć skorzystania z takiej okazji – pora przejść od słów do czynów.


Źródło UG Przasnysz
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz T
Tomasz T
1 rok temu

Witam wszystkich!
Może ktoś wie na jakim etapie jest ta inwestycja w tej chwili?