Wieczór literacko- muzyczny poświęcony Józefowi Narzymskiemu

W sobotę, 19 listopada w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej im. Józefa Narzymskiego w Bogatem odbył się wieczór literacko-muzyczny poświęcony Józefowi Narzymskiemu.
Spotkanie rozpoczęło się prelekcją połączoną z prezentacją multimedialną na temat życia i twórczości Józefa Narzymskiego – pisarza, rewolucjonisty, które swoje dzieciństwo spędził w majątku Bogate. W swoich utworach wspominał okres dorastania w rodzinnych stronach, żywo wyrażał swoje poglądy polityczne i udział w powstaniu styczniowym. Prelekcja była przeplatana czytaniem krótkich fragmentów utworów literackich, m.in. z „Niekomicznej komedyi”, „Pargi” oraz młodzieńczego utworu Do śpiewaka „Lilli Wenedy” w interpretacji Cezarego Tycińskiego.
Serdeczne podziękowania zostały skierowane do Pani Grażyny Wróblewskiej – Wójt Gminy Przasnysz. To dzięki Jej pasji historyka regionalisty i zgromadzonym materiałom, mogliśmy przybliżyć mieszkańcom gminy postać i twórczość wybitnego literata i oddanego ojczyźnie działacza niepodległościowego. Pani Wójt zabierając głos i podkreślając związki pisarza z Bogatem, przedstawiła kilka ważnych epizodów z życia rodu Narzymskich.
Kulminacyjnym punktem wieczoru był recital wokalny w wykonaniu Michała Gogolewskiego – bas przy akompaniamencie Roberta Gorgonia – fortepian. Absolwenci Akademii Muzycznych, obecnie nauczyciele w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Mławie, zachwycili słuchaczy swoim występem. Nie mogło zabraknąć pieśni naszych narodowych kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Tadeusza Szeligowskiego i Tadeusza Bairda. Wszyscy oni tworzyli do tekstów wybitnych polskich poetów, co dało na wskroś polską nutę narodową na bazie nostalgicznej poezji najwyższych lotów. Zwieńczeniem recitalu był humorystyczny utwór Stanisława Moniuszki „Kum i Kuma”. Wykonawcy recitalu otrzymali gromkie brawa oraz zaproszenie na kolejny występ.
Kolejnym punktem spotkania było podsumowanie konkursu „Życie i twórczość Józefa Narzymskiego”. Zwycięzcom i wyróżnionym zostały wręczone dyplomy i nagrody.
Wieczór zakończył się degustacją tradycyjnych potraw kuchni polskiej, przygotowanych przez członkinie Klubu Seniora w Bogatem.
Organizatorem wieczoru było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogatem.
Wieczór poświęcony Józefowi Narzymskiemu jest częścią zadania publicznego pn. „Lekcje patriotyzmu” współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments