„WIECZÓR DAWNYCH TRADYCJI, OBRZĘDÓW I ZWYCZAJÓW”

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną im. Józefa Narzymskiego w Bogatem w dniu 30.11.2013 r. zorganizowało uroczystość pt: ,,Wieczór Dawnych Tradycji, Obrzędów i Zwyczajów” inspirowany dawnymi obrzędami ludowymi. Na program uroczystości złożyły się pokazy dawnych zwyczajów darcia pierza, kiszenia kapusty, ubijania masła, przędzenia i robótek ręcznych.
Kobiety z Zespołu Kurpie Białe z Rząśnika i panie z Klubu Bartniak w swojej inscenizacji idealnie odtworzyły dawny kilkudniowy ceremoniał ,,darcia pierza”, który zazwyczaj kończył się poczęstunkiem lub zabawą, zwanym wyskubkiem będącym wtedy taką formą zapłaty.
Kolejnym punktem programu był występ Klubu Seniora z Bogatego. Ubiór Seniorów i wystrój sceny pozwolił im odtworzyć starodawny zwyczaj ,,kiszenia kapusty w beczce i ubijania masła w kierzance”.
Następnym etapem wieczoru tradycji było rozstrzygnięcie konkursu na ,,Najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka”. Do konkursu przystąpiło 11 osób .
1. Budnicka Irena – pyzy ziemniaczane ,,przycieraki”
2. Maria Kukawka – kartoflak
3. Marzena Wierzbicka- kotlety z ziemniaków
4. Szepczyńska Danuta – pyzy z mięsem
5. Daniela Łukasiak – ziemniaczane pączki
6. Czaplińska Beata – ciasto kopytkowe z mięsnym farszem
7. Halina Żakowska – pyzy ziemniaczane nadziewane twarożkiem ze szczypiorkiem
8. Ilona Bojarska – zapiekanka ziemniaczana
9. Jolanta Sobieraj – kartofla z pieczarkami
10. Halina Morawska – kluski śląskie
11. Kazimierz Szmalc – kartoflak

Oceny potraw dokonało Jury w składzie:
1. Sekuna Piotr – Przewodniczący komisji
2. Marchliński Piotr – członek komisji
3. Majkowski Ireneusz – członek komisji

 

Uczestnicy konkursu wykazali się smakiem i estetyką w wykonaniu tych potraw. Dania z ziemniaka były różnorakiego typu poczynając od kartoflaka do nowoczesnego wydania jakim była zapiekanka ziemniaczana.
Jednogłośnie Jury przyznało następujące miejsca:
Irena Budnicka – 1 miejsce za pyzy – ,,przycieraki”
Danuta Szepczyńska- 2 miejsce za pyzy ziemniaczane
Ilona Bojarska – 3 miejsce za zapiekankę ziemniaczaną.
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.
W imprezie integracyjnej uczestniczyło przeszło siedemdziesiąt osób a pokazom dawnych zwyczajów towarzyszyły skecze i piosenki w wykonaniu Klubu Bartniak, Klubu Seniora z Bogatego oraz Zespół Kurpie Białe z Rząśnika.

 

Imprezę kulturalną zorganizowano w ramach zadania publicznego pn. ,,Upowszechnianie dziedzictwa kulturowego i tradycji poprzez organizację imprez związanych z rocznicami historycznymi, znanymi postaciami z terenu gminy oraz lokalnymi tradycjami”, realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz, współfinansowanego ze środków Gminy Przasnysz.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ilona Bojarska


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments