Więcej wiernych na mszach świętych już od 17 maja.

Od najbliższej niedzieli, 17 maja na mszach świętych w kościołach może pojawić się więcej wiernych. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej.

 

Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował obywateli o kolejnym etapie odmrażania gospodarki. Poluzowanie obostrzeń będzie także dotyczyć kościoła. Od niedzieli, 17 maja na mszach świętych może pojawić się więcej wiernych. Został zwiększony limit osób. Będzie to jeden wierny, na 10 metrów kwadratowych świątyni. Do tej chwili w kościołach przebywała jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

 

Nadal będzie obowiązywał nakaz zakładania maseczek ochronnych na usta i nos. Z tego nakazu zwolnione są jedynie osoby sprawujące liturgię. Zmiany dotyczą także „znaku pokoju”. Będzie przekazywany nie przez podanie dłoni, tak jak to było wcześniej, a tylko przez skinienie głową. Podobna sytuacja będzie miała miejsce z adoracją krzyża. Zostanie ograniczona do przyklęknięcia lub głębokiego skłonu, bez bezpośredniego kontaktu, unikając całowania, czy też dotknięcia.

 

Na kratkach konfesjonałów powinna zostać nałożona folia ochronna, kropielnice nadal nie zostaną napełniane wodą, zaś kapłani oraz nadzwyczajni szafarze zostaną zobowiązani do dokładnego mycia rąk przez sprawowaniem przez nich liturgii. Episkopat zachęca, aby wierni przyjmowali Komunię Świętą na rękę.

w.b.


 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments