Wiadomość od czytelniczki. Uwaga na nowe oszustwo!

Nasza czytelniczka wysłała nam wiadomość, dotyczącą prób wyłudzeń pieniędzy z kont bankowych podejmowanych na naszym terenie.  O tego typu oszustwach Bank PKO BP informował już w marcu br. Chodzi o możliwość kradzieży konta.

 

Przed kilkoma minutami dostaliśmy od naszej czytelniczki ostrzeżenie o następującej treści:

„Dostałam wiadomość od dziewczyny z Banku PKO BP. Uważajcie na telefony z banku informacją, że na koncie zrobiony jest podejrzany przelew i chcą go anulować. Proszą, aby podać dane do logowania. Oszuści wzięli się za nasz teren” – pisze kobieta, prosząc, aby przestrzec klientów tej placówki.

 

Jak się okazało ostrzeżenie przed tego typu oszustwami, dokonywanymi również za pośrednictwem SMS, pojawiło się na stronie PKO Banku Polskiego już w marcu br. Publikujemy je w całości:

Fałszywe SMS-y zawierają linki do realizacji przelewu i przenoszą do stron, które podszywają się pod stronę banku. Na fałszywej stronie imitującej stronę do logowania do serwisu iPKO nie zostanie wyświetlony wybrany przez Ciebie obrazek bezpieczeństwa z datą i godziną logowania. Podanie na tej stronie poufnych danych do bankowości elektronicznej i kodu z narzędzia autoryzacji skutkuje ich przejęciem przez przestępców.

 

Pod kogo mogą się najczęściej podszywać nadawcy fałszywych SMS-ów?

  • znane portale ogłoszeniowe, sprzedażowe i aukcyjne
  • firmy kurierskie i telekomunikacyjne
  • instytucje państwowe, urzędy, itp.

 

Jaka może być treść fałszywych SMS-ów?

  • informacja o konieczności odblokowania konta na danym portalu
  • informacja o możliwości zapobieżenia przekazaniu pieniędzy do rezerw NBP w związku ze specustawą dotyczącą koronawirusa
  • prośba o dopłacenie niewielkiej kwoty za przesyłkę
  • informacja o konieczności spłaty zadłużenia, np. za zaległą fakturę
  • informacja o konieczności dopłaty do podatku
  • informacja o konieczności zapłaty za przedłużenie aukcji/ogłoszenia

Niebezpieczeństwo przechwycenia Twoich danych (danych do logowania i kodu z narzędzia autoryzacji) – z czym się wiąże?

Oszust może zyskać możliwość logowania się do Twojej bankowości elektronicznej i zlecania operacji, np.: utworzenia szablonu płatności lub wykonania przelewu na wskazany przez siebie numer rachunku odbiorcy.

Przypominamy!

  1. Zachowaj ostrożność i ograniczone zaufanie do wiadomości od nieznanych nadawców, w których znajduje się prośba o skorzystanie z linku – nie reaguj na nie, nie klikaj w linki, nie ujawniaj swoich danych.
  2. Logując się do serwisu internetowego banku, zawsze wprowadzaj adres strony ręcznie – nie korzystaj z linków!
  3. Sprawdzaj poprawność adresu strony w przeglądarce internetowej (poprawny adres to www.ipko.pl) oraz obrazka bezpieczeństwa.
  4. Przed potwierdzeniem operacji zlecanej w serwisie iPKO kodem SMS przeczytaj dokładnie treść otrzymanego SMS-a, żeby upewnić się, że dotyczy on właściwej operacji (zwróć uwagę na rodzaj dyspozycji, poprawność numeru konta odbiorcy, kwotę przelewu).

W przypadku skorzystania z linku zawartego w otrzymanej wiadomości i podania jakichkolwiek danych na stronie internetowej przypominającej serwis iPKO, prosimy – skontaktuj się telefonicznie z konsultantem pod numerem 800 302 302 (brak opłat dla numerów krajowych na terenie kraju, w pozostałych przypadkach – opłata zgodna z taryfą operatora) lub +48 81 535 60 60 (do połączeń z zagranicy i z telefonów komórkowych; opłata zgodna z taryfą operatora).

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wizard
Wizard
3 lat temu

Dzieki za info. Jeżeli chodzi o PKO to używając aplikacji mozna ustawić potwierdzenia transakcji w telefonie 🙂