Wczoraj Miasto Przasnysz skończyło 593 lata!

10 października 1427 roku przez Janusza I Starszego Księcia Mazowieckiego, na prawie Chełmińskim, zostały potwierdzone przywileje miejskie Przasnysza. W związku z czym nasze miasto właśnie skończyło 593 lata.

 

Nasze miasto jest jednym z najstarszych miast w województwie mazowieckim. Przasnysz szybki rozwój zawdzięczał korzystnemu położeniu na pograniczu dwóch ważnych pod względem gospodarczym terenów – Równiny Kurpiowskiej i rolniczej Wysoczyzny Ciechanowskiej. Największy rozkwit miasta nastąpił w wieku XVI, zwłaszcza po wcieleniu Mazowsza do Korony w 1526 r., kiedy to Przasnysz stał się miastem królewskim i stolicą rozległego powiatu ziemi ciechanowskiej.

Nazwa miasta według ludowych przekazów pochodzi od młynarza Przaśnika, który ugościł zbłąkanego na polowaniu księcia Konrada I Mazowieckiego i otrzymał następnie tytuł szlachecki wraz z okolicznymi ziemiami.

22 lipca 1962 r. w ramach obchodów Roku Ziemi Mazowieckiej i 535. rocznicy nadania Przasnyszowi praw miejskich odsłonięto w rynku pomnik NADANIA PRAW MIEJSKICH dłuta przasnyszanina Edmunda Majkowskiego.

Przasnysz ma bardzo ciekawą historię. Warto zobaczyć m.in. wczesnobarokowy Zespół Klasztorny Bernardynów – jeden z najpiękniejszych takich obiektów, wpisany na listę Kanonu Krajoznawczego Polski. Wart uwagi jest także kościół parafialny św. Wojciecha – najstarszy późnogotycki obiekt Przasnysza. Tutaj w roku 1550 odbył się chrzest św. Stanisława Kostki, a w Kaplicy Kostków pochowani zostali rodzice i bracia świętego. Obok kościoła wznosi się murowana dzwonnica z XV w., która jest rzadkim na Mazowszu przykładem murowanej dzwonnicy gotyckiej całkowicie wolnostojącej.

Pozostaje nam tylko życzyć kolejnych lat rozkwitu.


 

Źródło UM
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Śmierć Czerwonym
Śmierć Czerwonym
3 miesięcy temu

A 15 .10 zginął w zasadzce we wsi Olszewka Eugeniusz Lipiński Mrówka wraz ze swoim oddziałem wystawiony przez konfidenta .wielki Polak kochający Ojczyznę i walczący z czerwoną zarazą zalewajaca nasz Kraj . Ciekawe czy będzie artykuł na ten temat
.

Jarek
Jarek
3 miesięcy temu

I ok jak na staruszka I pomimo ciągłych przeciwności to nieźle się trzyma,szkoda że to o czym pisałem Sienkiewicz w potopie czyli słynni przasnyscy browarnicy nie przetrwali😉