Warsztaty dziennikarsko-literackie rozpoczęte!

Warsztaty dziennikarsko-literackie pn. „Podróże z Herodotem” (tytuł zapożyczony z książki Ryszarda Kapuścińskiego wybitnego reportażysty, podróżnika) to pierwsza z 7 „podróży”, jaką Biblioteka proponuje w tym roku swoim Czytelnikom. Dlaczego podróże?

Motyw podróży – jest kontynuacją naszej ubiegłorocznej koncepcji stworzenia bibliotecznej Strefy Podróży Małych i Dużych. Chcemy podróżować – nie tylko w przestrzeni organizując wycieczki i rajdy rowerowe – ale także w poszukiwaniu nowych umiejętności, wiedzy, odkrywaniu pasji i talentów.

Taką „podróżą” są właśnie rozpoczęte warsztaty dziennikarsko-literackie. Przewodniczką w tej wyprawie po świecie słów jest Pani Anna Maria Nowakowska – pisarka, felietonistka. Sama tak określa swoje pisanie:

Piszę o sprawach, które mnie poruszają. Czasem jestem uczestnikiem, czasem widzem. Używam różnych form wypowiedzi. Pisuję reportaże, felietony, opowieści i monologi.

Lubię używać pierwszej osoby w liczbie pojedynczej. To nie oznacza, że za każdym tekstem kryję się ja i moje przekonania oraz wartości.

Ja opisuję ludzi i świat, postawy, zjawiska. Wskazuję je palcem, używając słów. Mówię do Ciebie: zobacz, bywa też i tak.  Może Ci się to czytelniku podobać lub nie. Mnie też nie wszystko się na świecie podoba. O jedno Cię proszę: komentuj, złość się, wydziwiaj, ale nie pluj mi na palec. (źródło: http://www.nowakowska.pl)

Zaproszenie do tej podróży skierowaliśmy do młodzieży. Pierwszy warsztat dotyczył budowania ze słów relacji, krótkiej notki informacyjnej. Okazało się, że wcale nie jest to takie proste 🙂 Grupy pracujące nad skonstruowaniem takiej wypowiedzi poradziły sobie jednak całkiem nieźle:

Grupa I:

Chętna zdobycia wiedzy grupa, w której skład wchodzą trzy młode humanistki przybyła na warsztaty dziennikarsko – literackie. Jesteśmy tu po to żeby zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia w zakresie  dziennikarstwa. Zajęcia te odbywają się w Bibliotece Miejskiej. Marysia szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytanie czy praca dziennikarza będzie odpowiednia dla niej. Ilona chce lepiej przygotować się do matury. Roksana zaś chce sprawdzić swoje umiejętności.Notka jest tworzona w trakcie zajęć w dniu 24.02.2016r. na pierwszym z siedmiu spotkań.

Grupa II:

My- Paulina – tegoroczna maturzystka, Grzesiek  – dziennikarz i Michał uczeń I klasy liceum uczestniczymy właśnie w warsztatach dziennikarsko – literackich  w Bibliotece Miejskiej w Przasnyszu. Przybyliśmy tu z podobnymi oczekiwaniami choć robimy na co dzień zupełnie różne rzeczy. Jesteśmy na różnych etapach życia: Michał jest w trakcie zmiany profilu, Paulina stoi przed wyborem studiów, a Grzesiek bierze udział w serii warsztatów ”Szkoła liderów”. Pomimo zapracowania znajdziemy czas i chęci na poszerzenie wiedzy i poznanie nowych ludzi. Jest 24 luty 2016r., a przed nami jeszcze 7 tygodni.

Grupa III:

Jesteśmy uczniami klas humanistycznych swoją przyszłość wiążemy z dziennikarstwem. Aurelia planuje studiować dziennikarstwo, Kacper marzy o założeniu bloga, a Ola poszukuje swojej życiowej drogi. Znajdujemy się  w Bibliotece Miejskiej na warsztatach dziennikarskich. Jest  24 lutego. Naszym i Pani Nowakowskiej celem jest usystematyzowanie naszej wiedzy. Mamy nadzieję, że udział w zajęciach zachęci nas do pogłębienia i umiejętności współpracy w grupie.Jesteśmy ludźmi ambitnymi, co oznacza, że chcemy sprostać  przede wszystkim naszym oczekiwaniom.

Grupa IV:

Bartek, Magda uczniowie liceum oraz Pani Małgosia pracownica Biblioteki to osoby, które wzięły udział w warsztatach dziennikarsko – literackich zorganizowanych w Bibliotece Miejskiej.Magda poszukuje odpowiedzi na pytanie: jakie studia wybrać? Pani Małgorzata szuka osób do dalszej współpracy. Bierzemy udział w warsztatach ponieważ są one zgodne z naszymi zainteresowaniami. Notatka została zapisana w trakcie trwania warsztatów.

Następne spotkanie już w środę 02. marca. Czekamy w czytelni o godz. 14.00. Formuła warsztatów jest otwarta, a każdy moduł będzie dotyczył innego tematu. Dlatego zapraszamy także tych, którzy w pierwszym warsztacie nie uczestniczyli.

Dziękujemy za pomoc w organizacji zajęć Dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu oraz nauczycielom języka polskiego – Pani Elżbiecie Tynieckiej i Panu Michałowi Wiśnickiemu.

MBP Przasnysz


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments