Warsztaty dla dzieci N jak niewidomy

13 września w ramach Festiwalu Światła w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyły się warsztaty dla dzieci N jak niewidomy. Czarna księga kolorów.

Uczestniczyli w nich uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej nr 1 wraz ze swą wychowawczynią Panią Grażyną Niewiarowską. Spotkanie poprowadzili Pani Monika Cieniewska – młoda niewidoma dziennikarka, prawniczka, z-ca dyr. Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego oraz Pan Maciej Augustyniak z Fundacji Polska bez Barier. Pani Monika opowiedziała dzieciakom jakie przeszkody napotykają osoby niewidzące w życiu codziennym i jak sobie z tym radzą. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali o psie przewodniku Fokusie, o gadżetach elektronicznych, które ułatwiają funkcjonowanie osób niewidzących takich jak udźwiękowione: telefony komórkowe, zegarki, wagi, termometry.

Uczestnicy spotkania oglądali książki pisane alfabetem Braille’a i oglądali tyflografiki (rysunki dla niewidomych). W programie nie zabrakło gier skojarzeniowych „kolory” i „tajemnicze pudełko”.

Dzieci „napisały” nakłuwając pustą kartkę swoje imię alfabetem Braille’a. Obejrzały też film „N jak niewidomy” z audiodeskrypcją. Kolejnym punktem programu była prezentacja „Czarnej księgi kolorów”, jest to książka wyjątkowa ze względu na wygląd i treść. Autorka opowiada o przyjaźni dwóch chłopców z których jeden – Tomek – jest niewidomym, ale Tomek potrafi opowiadać o każdym kolorze – umie go usłyszeć, poczuć, dotknąć i wie jak kolor „smakuje”. Książka została napisana z myślą o osobach widzących, by pokazać, że czerń nie jest jednoznaczna, że ludzie niewidomi widzą świat bogactwem innych zmysłów, korzystają z wyobraźni i emocji. Książka jest cała czarna. Na kolejnych stronach pojawia się krótki srebrny tekst, także w alfabecie Braille’a oraz wypukłe czarne foliowe ilustracje.

Na pożegnanie wszyscy otrzymali zakładki do książek i zaproszenie do odwiedzania Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży.


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments