W tym roku na Mazowszu spłonęło już 200 ha lasów

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega: rekordowo wysokie temperatury oraz brak opadów sprawiają, że w dużej części Mazowsza utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe. W środowym pożarze w powiecie lipskim spłonęło 40 ha terenów leśnych. W trwającej 18 godzin akcji udział wzięło 200 strażaków, 49 samochodów i trzy samoloty. W województwie mazowieckim w tym roku wybuchły 753 pożary, z czego ponad 25 proc. w ciągu pierwszego tygodnia sierpnia.

Z 200 ha terenów leśnych, które spłonęły w tym roku w województwie mazowieckim, aż 80 ha spłonęło w pierwszym tygodniu sierpnia, a 50 ha w całym lipcu. Za 90 proc. pożarów powstających w lasach odpowiada człowiek, a najczęstszymi przyczynami są m.in.: ogniska, niedopałki papierosów, wypalanie traw, wyrzucone niedogaszone zapałki, czy też umyślne podpalenia. Aby uniknąć rozniecania pożarów w lasach trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Nie należy np. używać otwartego ognia na terenach leśnych, rozpalać ognia poza wyznaczonymi miejscami, wypalać traw czy wjeżdżać do lasów i na łąki pojazdami silnikowymi (a jeśli już musimy to używajmy wyłącznie wyznaczonych, utwardzonych dróg). Ważne jest również bezwzględne przestrzeganie zakazu wstępu do lasu, jeśli taki jest wydany.

Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko, zagrażają nie tylko środowisku, ale również mieniu i życiu mieszkających w pobliżu ludzi. Duże zadymienie może spowodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.


Mazowiecki Urząd Wojewódzki


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments