W Szpitalu Narodowym bizantyjskie koszty, a w Przasnyszu umiera opieka paliatywna.

Nie mamy wysokiego zdania o polskiej klasie politycznej (bez względu na opcję), ale doceniamy, kiedy posłowie ułatwiają mediom pracę. Członkowie PO podjęli interwencję poselską, która pozwoliła ustalić, ile kosztuje nas Szpital Narodowy. Koszty idą w dziesiątki milionów złotych, a liczba pacjentów jest niewielka. W kontekście decyzji o zamknięciu jedynej w promieniu 100 km poradni medycyny paliatywnej trudno o parlamentarny komentarz.

 

Szpital Narodowy to droga impreza. Jeszcze grudniu media obiegła wieść, że sprzątanie w warszawskim szpitalu tymczasowym kosztuje ponad milion złotych miesięcznie. Wirtualna Polska dotarła do dokumentu, dotyczącego kompleksowych usług utrzymania czystości w lecznicy na Stadionie Narodowym. Cena, jaką wpisano to 1 223 000 złotych netto miesięcznie.

Sprawę skomentował na Twitterze poseł Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej: „1 223 000 zł netto miesięcznie za sprzątanie Szpitala Narodowego, w którym przebywa maksymalnie kilkadziesiąt osób! […] Druga fala przekrętów?”.

Głos zabrał także Bartosz Arłukowicz, europoseł z Platformy Obywatelskiej: „1,2 mln za sprzątanie pustego szpitala miesięcznie! Netto! Grubo tam sprzątacie koledzy”. – czytamy w jego wpisie na portalu społecznościowym.

 

Koszty Szpitala na Stadionie Narodowym idą w dziesiątki milionów

Wróćmy jednak do dokumentów, do których dotarli posłowie. Pierwszy z nich został przedstawiony przez zastępcę szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zawiera on informację, że udostępnienie i przystosowanie terenu Stadionu PGE Narodowego, w tym obiektu i pomieszczeń dla szpitala tymczasowego, pochłonęło ponad 29 mln zł. Z kolei koszty, związane z funkcjonowaniem lecznicy na stadionie w listopadzie i grudniu wyniosły ponad 17,5 mln zł. Po zsumowaniu obu kwot suma przekracza 46 mln zł.

Posłowie uzyskali też informację o liczbie osób zatrudnionych w Szpitalu Narodowym. Jest ona wyższa od liczby przebywających w lecznicy chorych. Sam szpital podał, że od początku działalności do 5 stycznia leczono tam łącznie 350 pacjentów.

Poseł Michał Szczerba 11 lutego 2021 r. opublikował na Twitterze dokument, dotyczący zatrudnienia we flagowej covidowej lecznicy: „Nowe fakty w sprawie #SzpitalNarodowy. Trzy razy więcej personelu niż pacjentów. Listopad 2020: 148 pacjentów, 452 personelu. Grudzień 2020: 185 pacjentów, 610 personelu. Łączne koszty przygotowania i funkcjonowania szpitala: 46,6 mln zł” – czytamy we wpisie.

W tego samego dnia w komunikacie Szpitala Narodowego podano, że liczba personelu Szpitala Narodowego jest dopasowywana do liczby hospitalizowanych pacjentów, jak również liczby szczepień realizowanych na jego terenie. „Szpital posiada pulę pracowników, z którymi zawarł umowy cywilnoprawne (ponad 500 umów), dzięki czemu może na bieżąco kompletować zespół niezbędny do prac” – czytamy.

Z komunikatu wynika ponadto, że w ciągu 24 godzin w Szpitalu Narodowym jest 8 zmian zespołów, kadry dostosowane są do obsługi 84 łóżek, podczas gdy w Szpitalu Narodowym obecnie hospitalizowanych jest 47 pacjentów.

Wobec horrendalnych kosztów funkcjonowania, mało pomocnego w zwalczaniu COVID-19, Szpitala Narodowego, w sytuacji, gdy z powodu braku właściwego finansowania w naszym powiecie zamyka się jedyna na północnym Mazowszu Poradnia Opieki Paliatywnej, trudno powstrzymać się od użycia słów powszechnie uważanych za obelżywe. Dlatego w tym miejscu postawimy kropkę.

 

M. Jabłońska


 

guest
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
15 dni temu

Sprzątanie pustego szpitala za ponad milion miesięcznie.
Jak to Becia mówiła? Wystarczyło nie kraść?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
15 dni temu

Vincent mówił że piniendzy nie ma i nie będzie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
15 dni temu
odpowiada  Mieszkaniec

Ale kradł? Czy nie kradł?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
14 dni temu

250 mld poszło w niepamięć

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
14 dni temu
odpowiada  Mieszkaniec

Możesz jakieś konkrety podać? Czy bazujesz tylko na bzdurach zasłyszanych w TV Trwam?
Skoro ukradli tyle kasy, to dlaczego do dziś nikt nie siedzi? Macie policję, prokuraturę i pół sądownictwa.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
15 dni temu
odpowiada  Mieszkaniec

Aha, Vincent niestety mówił prawdę. Wszystkie te pisowskie plusy są rozdawane z kredytów. Zobacz, o ile miliardów zwiększyło się zadłużenie Polski od początku dobrej zmiany. Ktoś to kiedyś będzie musiał oddać.

Slawek
Slawek
15 dni temu

Tyle komentarza w sprawie Narodowego A jakie argumenty za ,,paliatywnym ,, w Przasnyszu ? Ja mogę poświadczyć że w trudnej dla mnie sytuacji zdrowotnej zespół medyczny pod kierownictwem Dr Potaczek mnie bardzo pomógł. Znam też inne osoby które z opieki korzystały. Skuteczną pomoc uzyskalem od Pani doktor po wizycie domowej która miała miejsce po powrocie ze szpitala. Otrzymałem zapewnienie opieki lekarza i pielęgniarki w domu przez całą dobę.Tą drogą skladam wyrazy uznania dla ciężkiej pracy zespołu. W mojej ocenie praca każdego lekarza w okresie pandemi jest wartością nie do przecenienia. Zespół OP w Przasnyszu bardzo dobrze spełnia swoją rolę. Wzywam… Czytaj więcej »

Joanna
Joanna
15 dni temu
odpowiada  Slawek

Popieram w 100procentach!!!!!!!!! . TYLKO I WYŁĄCZNIE DZIĘKI ZESPOŁOWI Pani dr Potaczek ciężko chorzy mogą liczyć na całodobowe wsparcie i pomoc a takze ulgę w cierpieniu. Nie tylko chorzy, ale i ich najbliżsi nie są pozostawieni bez wparcia. Nie wyobrażam sobie, że Palcówka ta zniknie z naszego miasta. Są to Ludzie, dla których liczy się dobro i godność Człowieka. Piszę to, gdyż sami korzystaliśmy z opieki Poradni i Pani Doktor, za co będziemy dozgonnie wdzieczni.

Edward
Edward
14 dni temu

Złodziej krzyczy „łapać złodzieja! ”
A platformowcy byli lepsi? Już nie pamiętacie. To jedna banda.

sitwa psl
sitwa psl
14 dni temu
odpowiada  Edward

sitwa była tylko jedna . na szczescie jest juz na smietniku historii

taaaaa
taaaaa
14 dni temu

Wolne Media, takie jak Wirtualna Polska :”Jak wynika z zestawienia ministerstwa zdrowia, szpitale tymczasowe w Polsce, które zostały utworzone z myślą o przyjęciu ok. 6 tysięcy pacjentów, hospitalizowały przez kilka miesięcy jedynie niewielką liczbę osób chorych na COVID-19. Tym samym, według stanu na koniec stycznia, koszty leczenia jednego pacjenta w takiej placówce wynoszą ponad 250 tys. złotych. Według oficjalnych danych z Kancelarii Premiera budowa szpitali tymczasowych w Polsce pochłonęła już ponad 536 milionów złotych. Oficjalne dane obejmują jednak koszt adaptacji ok. 20 placówek. A szpitali utworzono 39. Spośród nich aktywnych jest obecnie 17 a pasywnych 22. Realne koszty są więc… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
14 dni temu
odpowiada  taaaaa

Dlatego od roku mówię, że wirusek to z nieba spadł tym nieudacznikom i złodziejom. Można się nachapać, a wszystkie niepowodzenia złożyć na Covida.

Vic
Vic
14 dni temu

Wybór tematów przez redakcję uważam za tendencyjny. Kto jest wlascicielem tej strony? Czy aby nie lewackie, niemieckie media?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
14 dni temu
odpowiada  Vic

ePrzasnysz .pl czeka na Ciebie już dziś! Tam wybór tematów jest znacznie lepszy 😁😁😁

Biczon
Biczon
14 dni temu

Skończce z tym eprzasnysz, to nie media a strona starosty. To nawet redakcji nie ma, a jedynie wklejają teksty innych

Kazio
Kazio
14 dni temu
odpowiada  Vic

Pewnie tak, a na pewno sympatycy TVN i i tej narracji

Iga
Iga
14 dni temu
odpowiada  Kazio

Ale z was bezmyślne pisowskie dzbany. Jak ktoś nie wielbi waszego rządu to od razu jest lewakiem albo Niemcem. Każdy normalnie myślący POLAK jest przeciw temu co wyprawia ten rząd.

koral
koral
14 dni temu
odpowiada  Iga

pusty komentarz nic nie wnoszacy

Iga
Iga
14 dni temu
odpowiada  koral

Macie dane przed oczami ślepcy. Wasz rząd pluje wam w twarz a wy im brawo bijecie. Sprzedaliście się za parę złotych obleśne świnie.

JankoChP95
JankoChP95
13 dni temu

Pierw to się naucz pisać 👍 nwm co za idioci piszą posty na infoprzasnysz ale serdecznie ich Pozdrawiam 🥴

Marek
Marek
8 dni temu

dzięki InfoPrasznysz jako nieliczni piszecie o tym całym szwindlu. oczywiście w mediach ogólnopolskich cisza… ani w tv ani w radiu ani na portalach – tam tylko „liczniki zgonów”…