W przyszłym roku już tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu.

W 2019 roku będzie więcej niedziel wolnych od handlu.  Zgodnie z ustawą sklepy będą otwarte tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. W 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w każdą niedzielę, ale tak jak do tej pory z wyjątkami.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele weszła w życie 1 marca br. Ograniczenie było postulatem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność”. Szef handlowej „Solidarności” Alfred Bujara mówił, że chodziło przede wszystkim o to, by ulżyć pracującym w handlu i zapewnić im możliwość spędzenia dłuższego czasu z rodziną, co – jego zdaniem – się udało.

Z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że Polacy przyzwyczaili się już do tego, że nie w każdą niedzielę sklepy są czynne. „Przepisy łamane są sporadycznie i inspektorzy odnotowują wysoki stopień respektowania ustawy” – mówi rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska.

Ustawa dopuszcza handel m.in. w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, placówkach pocztowych i w sklepikach, w których za ladą stoją właściciele.


red.

Źródło gazeta.pl
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments