W Przasnyszu będzie bezpieczniej! Znamy konkrety.

Newralgiczne punkty Przasnysza zostaną objęte dodatkowymi patrolami. Ich liczba znacząco wzrośnie. O nasze bezpieczeństwo zadbają również nowe kamery monitoringu, które będą działać prewencyjnie i pomogą w ustalaniu sprawców przestępstw. Miasto zapewni także wczesne ostrzeganie seniorów.

Burmistrz Łukasz Chrostowski, podczas swojej kampanii wyborczej duży nacisk kładł na kwestie bezpieczeństwa przasnyszan. Jak się okazuje, nie były to puste słowa. Już 3 grudnia, a więc kilka tygodni po rozpoczęciu urzędowania, burmistrz spotkał się z insp. komendantem Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu Tomaszem Łysiakiem. Robocze spotkanie przyniosło wiele nowych ustaleń, które bez wątpienia wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w sąsiedztwie każdego z nas.

Podczas poniedziałkowej dyskusji padło zapewnienie, że miasto Przasnysz, zgodnie z deklaracją Łukasza Chrostowskiego poczynioną w kampanii wyborczej, dwukrotnie zwiększy środki na piesze patrole policji. Terminy i trasy dodatkowych patroli zostaną ustalone wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Przasnyszu. Kolejnym punktem rozmów był rozwój monitoringu, który w tej chwili jest dość amatorskim tworem, rozerwanym pomiędzy starostwem a urzędem miasta.  Miasto Przasnysz w budżecie na 2019 r. zabezpieczyło na ten cel aż 50 tys. zł. Komendant Tomasz Łysiak przekazał włodarzowi sugerowaną mapę miejsc, w których mają pojawić się  nowe kamery monitoringu. Wkrótce ma odbyć się spotkanie komendanta z pracownikami Wydziału Inwestycji Miejskich, aby ustalić dokładny kształt planowanej inwestycji. Warto wiedzieć, że nie na wszystkich wylotówkach z Przasnysza są zainstalowane kamery monitoringu. Na sugerowanej przez policję mapie, rejestratory mają stanąć na wszystkich drogach, którymi potencjalni przestępcy mogliby opuszczać nasze miasto.

Ustalenia wciąż trwają, 5 grudnia odbyło się spotkanie Łukasza Chrostowskiego ze starostą Krzysztofem Bieńkowskim, dotyczące poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta i w całym powiecie. Włodarze przedyskutowali zakres i zasady współdziałania. Pod uwagę zostały wzięte m.in techniczne i prawne możliwości wykorzystania systemu wczesnego ostrzegania Alcetel powiatu przasnyskiego, będącego usługą służącą do masowego powiadamiania odbiorców przy pomocy różnych kanałów komunikacyjnych.  Burmistrz ma nadzieję, że starostwo aktywnie włączy się w poprawę bezpieczeństwa naszych mieszkańców.

Kolejną nowością jest powstanie zespołu do spraw bezpieczeństwa osób starszych. W interdyscyplinarnym zespole znajdą się przedstawiciele urzędu miasta, policji i seniorów. Z ramienia magistratu do nowo utworzonego zespołu trafi Wojciech Urbański. Wspólne prace nowej komórki zaowocują opracowaniem innowacyjnego systemu ostrzegania seniorów w formie SMS, a także w formie video i grafik. We współpracy z lokalnymi mediami, starsi mieszkańcy Przasnysza mają być zawiadamiani o grasujących złodziejach, oszustach podających się za pracowników spółdzielni, bądź pojawieniu się prób wyłudzeń metodą na wnuczka.

 – Nowe władze Przasnysza zamierzają kontynuować i zacieśniać współpracę ze wszystkimi służbami, stojącymi na straży naszych mieszkańców. Miasto wspomoże wszelkie działania, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach Przasnysza. Mamy nadzieję, że pakiet rozwiązań, które przygotujemy od 2019 r. poprawi bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców – mówi burmistrz Łukasz Chrostowski.


Małgorzata Jabłońska


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments