W gminie Przasnysz znaleziono ludzkie szczątki.

W okolicy Osówca Kmiecego w gminie Przasnysz jeden z mieszkańców dokonał niecodziennego odkrycia. Ziemia na jednym z pół uprawnych skrywała ludzkie szczątki; oczom rolnika ukazała się m.in. ludzka czaszka. O znalezisku została poinformowana policja oraz prokuratura.

 

Sprawa została przekazana na policję, która standardowo powiadomiła prokuraturę, a na miejsce udali się zarówno policyjni śledczy, jak i przedstawiciel Prokuratury Rejonowej w Przasnyszu, która w tego typu sprawach podejmuje standardowe czynności. W tym przypadku zostały one zainicjowane na początku maja br.

Zgodnie z procedurą, jaka ma miejsce w przypadku znalezienia zwłok, prokurator udał się na miejsce zdarzenia, zabezpieczył szczątki i dokonał szczegółowych oględzin. Ujawniono ludzką czaszkę oraz fragmenty kości – poinformował naszą redakcję Prokurator Rejonowy Artur Folga.

Oględziny mają na celu ustalenie okresu, z którego mogą pochodzić szczątki oraz na stwierdzeniu, czy noszą one ślady obrażeń. W przypadku kości można m.in. stwierdzić ślady po kuli lub głębokie rany zadane nożem.

Na szczątkach z Osówca obrażeń nie stwierdzono, dodatkowo ze względu na ich wiek sprawa nie stała się przedmiotem prokuratorskiego śledztwa. Ustalono, że są to szczątki stare, pochodzące przypuszczalnie z okresu I wojny światowej – przyznaje Artur Folga.

Prokuratura przypuszcza, że czaszka oraz kości pochodzą z okresu, kiedy powiat przasnyski był teatrem intensywnych działań wojennych, które pochłonęły wiele istnień ludzkich; nie wszystkie ofiary doczekały się pochówku na cmentarzach.

Zgodnie z ustawą o chowaniu zmarłych prokuratura zawiadomiła gminę Przasnysz, która dokona godnego pochowania szczątków. W sytuacji, gdy zmarły nie ma rodziny, jest osobą nieznaną lub nie ma kto zająć się organizacją pochówku, koszty pogrzebu ponosi gmina, a jego organizacją zajmuje się opieka społeczna.

Jak dowiedzieliśmy się od kierowniczki Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej w Przasnyszu Elżbiety Urban, zlecono już dokonanie pochówku, a doczesne szczątki nieznanego z imienia i nazwiska człowieka spoczną w najbliższych dniach na cmentarzu komunalnym w Karwaczu.

 

M. Jabłońska


 

guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzesiek
Grzesiek
3 miesięcy temu

Pewnie ofiara tych ktorzy teraz protestuja przed sadami domagając sie wolnych sadow i demokracji

booster
booster
odpowiada  Grzesiek
3 miesięcy temu

i przez nich zbeszczeszczona

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
odpowiada  Grzesiek
3 miesięcy temu

A może ofiarą prokuratora Piotrowicza?
Twój prezydent dziś błysnął po raz kolejny. Wygarnął, ze w Sądzie Najwyższym to komuchy siedziały. Biedak zapomniał jednak, że książkowego komucha nominował na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jakiż to świat jest przewrotny…

Janek
Janek
3 miesięcy temu

Nie wiedzialem, ze powiat przsnyski byl TEATREM intensywnych działań wojennych.
P. JABŁOŃSKA, SKĄD TAKA WIEDZA

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
odpowiada  Janek
3 miesięcy temu

Skąd ta wiedza? Pewnie ze szkoly. Jeśli chodziłeś na wagary, zawsze można nadrobić zaległości. Może w Muzeum pomogą?

Mati
Mati
odpowiada  Janek
3 miesięcy temu

Sprawdź, Janku co to jest teatr działań wojennych. Wikipedia albo wujek Google podpowie natychmiast. Tu nie dość, że na odpowiedź trzeba poczekać, to jeszcze można wyjść na idiotę 🙂

Janek
Janek
odpowiada  Mati
3 miesięcy temu

Kulturą nie pochwalisz się

Adam
Adam
odpowiada  Janek
3 miesięcy temu

Człowieku chyba nie jesteś z okolic Przasnysza,doksztalc się trochę i poczytaj o bitwie pod przasnyszem w 1915 r,kiedy to w tych okolicach przechodził front,polecam wy teczkę do grobu nieznanego żołnierza w Warszawie i oszukanie pola bitwy upamiętniającej przasnyszu

Archeolog
Archeolog
3 miesięcy temu

Jeśli chcecie robić to fachowo to na takie akcje zacznijcie brać archeologa. On z łatwością wam wydatuje szczątki ludzkie i określi przybliżony wiek oraz płeć. Uczą tego na antropologii fizycznej