W Czernicach Borowych uczyli się robić sery.

Pod koniec lipca w Czernicach Borowych odbyły się warsztaty serowarskie zorganizowane w ramach projektu ,,Zasmakuj w produktach lokalnych gminy Czernice Borowe”. Warsztat poprowadził pan Krzysztof Jaworski serowar żuławski.

Na spotkaniu uczestnicy projektu z gmin: Czernice Borowe, Grudusk, Chorzele dowiedzieli się, jak przy pomocy skromnych środków i przy odrobinie pomysłowości, można wytwarzać wspaniałe sery w warunkach domowych. Uczestnicy spotkania poznali umiejętności praktycznego przygotowania sera. Warsztat składał się z wstępnego wykładu wprowadzającego w świat serów. Wykład obejmował zagadnienia z historii serowarstwa, omawiane były techniki wytwarzania serów w różnych krajach, podstawowe zagadnienia dotyczące mleka, jako surowca serowarskiego. Z wykładu uczestnik mogli dowiedzieć się jak zorganizować sobie prosty i tani warsztat serowarski we własnej kuchni.

Omówiono także podstawowe zasady prowadzenia dojrzewania sera. Aby powstał ser potrzebne jest mleko krowie, kozie lub owcze. Do organizacji warsztatu zapewniliśmy z pobliskiego gospodarstwa ok. 35 litrów mleka udojowego z którego uczestnicy warsztatu serowarskiego uczyli się robić sery podpuszczkowe. W części praktycznej uczestnicy wykonali trzy rodzaje sera; mennonicką goudę oraz ser ręczny domowy posypywany różnorodnymi ziołami, ser z masy parzonej (parzenicę z ozdobnym logo). Są to sery typu holenderskiego i doskonale nadają się do rozpoczęcia przygody z domowym wytwarzaniem serów.

W trakcie wykonywania serów pan Krzysztof omawiał poszczególne procesy. Dzięki realizacji projektu grupa 30 osobowa poznała sekrety wytwarzania podstawowych serów, a pozyskana wiedza od pana Krzysztofa Jaworskiego – serowara żuławskiego z pewnością zachęci uczestników spotkania do samodzielnego wytwarzania znanych serów, a nawet do tworzenia własnych serowych kompozycji. Pan Krzysztof z wielką radością dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, pokazując że w warunkach domowych i przy użyciu zwykłych kuchennych sprzętów można zrobić doskonałe w smaku sery z naturalnych, świeżych produktów i nie jest to wcale zadanie trudne.

Na zakończenie pokazu przewidziana była degustacja niektórych serów, oraz lokalnych produktów kulinarnych przygotowanych przez uczestników spotkania.

Źródło Czernickie Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafael
Rafael
3 miesięcy temu

Ten serowar to zwykły oszust