VII ETAP ZiMNaR – zakończenie części zasadniczej

W sobotę 18.02.2017 r. zakończyła się zasadnicza część Zimowego Maratonu Na Raty. W siódmym i zarazem ostatnim zasadniczym biegu wzięło udział 44 zawodników.

Wraz z ZiMNaRem kończy się również zima. Śnieg, który pokrywał trasę zawodów w większości stopniał pozostawiając po sobie mokrą maź lub wielkie kałuże pełne lodowatej wody. Ziemia nie zdążyła jeszcze rozmarznąć więc pod mazią i na dnie kałuż często można było natknąć się na lód. Pokonanie trasy w takich warunkach nie należało do przyjemności. Zawodnicy musieli bardzo uważać na nierówności i „ślizgawki niespodzianki”.

Utrata równowagi a nawet upadek nie należały do rzadkości, Biegacze szybko przekonywali się, że wodoszczelne buty to mit i po pierwszym kilometrze przestawali omijać najbardziej mokre miejsca. Na drugim okrążeniu nawet najgłębsze kałuże dla nikogo nie miały tajemnic. Mimo niesprzyjających warunków bieg był dużo łatwiejszy od poprzedniego.

Kilku zawodników pobiło swoje rekordy trasy. Widocznie regularne treningi przyniosły znaczną poprawę formy. Zawodnicy, którzy wystartowali mimo, że mieli już zaliczone 6 biegów niezbędnych do ukończenia zawodów, znacznie poprawili czas liczony do klasyfikacji generalnej. Do końcowej klasyfikacji zalicza się 6 najlepszych wyników.

Zwycięzcą siódmego etapu po raz trzeci został Krzysztof Żebrowski z KS Maków Biega (23:34). Drugie miejsce zajął Michał Makowski z AZS-AWF Warszawa (24:19). Dla Michała był to najszybszy bieg w całej edycji, swój najlepszy czas poprawił o minutę i sześć sekund. Tym mocnym akcentem Michał postawił kropkę nad „i” zdecydowanie zwyciężając w klasyfikacji generalnej całych zawodów. Na trzecim miejscu podium stanął Cezary Jaroszewski z Zakocia (27:52) bijąc swój rekord trasy o 39 sekund.

Wśród kobiet kolejne zwycięstwo zanotowała Marta Ruszczyńska (35:17) z Bogatego reprezentująca KS Maków Biega. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Olkowska (35:42) również z KS Maków Biega. Na trzecim miejscu metę przekroczyła Anna Urbaniak (36:16) z Jednorożca, która w klasyfikacji generalnej obroniła miejsce liderki i zwyciężyła w całych zawodach.

W kategorii mundurowej po raz kolejny najlepiej poradził sobie Tomasz Kacner (38:22) z TAEKWONDO COBRA. Jednak w generalce zajmuje on drugą lokatę ustępując miejsca Mariuszowi Dąbkowskiemu (50:27) z Goworowa. Mariusz przebiegł więcej etapów w terminie zasadniczym. Więcej miał również w plecaku, który ważył ponad 26 kg.

Zasadnicza część zawodów została zakończona. Zawodnicy, którzy przebiegli 6 etapów liczących po 7 km pokonali w sumie dystans maratonu – 42 km i zostali zaliczeni do klasyfikacji generalnej. Zawodnikom, którzy brali udział we wszystkich 7 etapach do generalki zaliczono 6 najlepszych wyników.

Zwycięzcy w klasyfikacji generalnej:

1. Michał Makowski – CIECHANÓW, AZS-AWF Warszawa (2:44:22)
2. Piotr Goś – Przejmy (3:07:37)
3. Tomasz Budniak – KB TKKF Promyk Ciechanów (03:09:40)

Kobiety:

1. Ann Urbaniak – Jednorożec (3:34:38)
2. Marta Ruszczyńska – Bogate, KS Maków Biega (3:36:23)
3. Wiktoria Olkowska – KS Maków Biega (3:47:37)

Kategoria mundurowa:

1. Mariusz Dąbkowski – Goworowo (5:05:30);
2. Tomasz Kacner – TAEKWONDO COBRA (3:57:31)

Dla zawodników, którzy nie mogli uczestniczyć w poprzednich etapach, w najbliższą sobotę rozegrany zostanie etap dodatkowy. W klasyfikacji generalnej ci zawodnicy zajmą miejsca za wszystkimi, którzy ukończyli zawody w terminie zasadniczym. Tradycyjnie po ostatnim biegu odbędzie się uroczysta dekoracja zwycięzców oraz wręczenie pamiątkowych medali wszystkim zawodnikom. Po części oficjalnej biegacze będą świętować zakończenie ZiMNaRa przy ognisku.