VI Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą – okiem Policji

Mławska policja podsumowała działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas VI Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. 31 sierpnia, w uroczystościach z udziałem prezydenta  Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. 

Pole bitwy, na którym odbywają się coroczne rekonstrukcje usytuowane jest na przedpolach Mławy, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 7. Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości oraz podróżujących krajową siódemką osób czuwali mławscy policjanci wspierani przez kolegów z ruchu drogowego, prewencji oraz grup pirotechnicznych jednostek Ciechanowa, Żuromina, Płocka i Przasnysza. Mławskich policjantów nie zabrakło również na samym polu bitwy, w gronie rekonstruktorów. Wcielając się w rolę walczących żołnierzy oddali hołd poległym w obronie Mławy.

Rekonstrukcję bitwy 1939 poprzedziły uroczystości w centrum Mławy, upamiętniające nalot bombowy na ludność cywilną miasta we wrześniu 1939 roku. W sposób wyjątkowy został uhonorowany jeden z pomysłodawców mławskiej rekonstrukcji, wieloletni Komendant Powiatowy Policji w Mławie, insp. Witold Lemański. Minister Obrony Narodowej odznaczył go srebrnym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Rekonstrukcja bitwy to dla mławskiej policji nie tylko czas trudnej służby podczas zabezpieczania uroczystości ale przede wszystkim hołd oddany poległym polskim żołnierzom września 1939 i lekcja historii, którą przeżywają wspólnie z mieszkańcami Mławy.

Autor: mł.asp. Anna Gorczewska


tEWLEriFAI6CzyAVIc0U IZ3fVEFnfXxh14OAeH75


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments