VI Rajd „Śladami Robespierre’a z Dąbrówki”.

Po gminie Chorzele już po raz szósty przeszli uczestnicy rajdu pieszego „Szlakami Robespierre’a z Dąbrówki”. To impreza rekreacyjno-edukacyjna adresowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W tym roku motywem przewodnim rajdu było stulecie niepodległości Polski.

W rajdzie wzięła rekordowa liczba uczestników – niemal 80 osób w ośmiu patrolach. Wszyscy rywalizowali przez dwa dni na przeszło 25-kilometrowej trasie prowadzącej na linii Chorzele – Zaręby – Krukowo.

– Ponieważ w tym roku cały kraj świętuje stulecie niepodległości, postanowiliśmy nie wyłamywać się z tej tradycji – informuje Michał Wiśnicki, prezes TPCh. – Chcieliśmy jednak nie skupiać się na wielkiej historii toczonej gdzieś na salonach, ale przypomnieć, jak to wyglądało u nas, w najbliższej okolicy. Stąd np. uczestnicy mieli poznać historię lokalnych oddziałów Polskiej Organizacji Wojskowej.

Członkowie grup rajdowych mieli wcielić się w rolę rekrutów chcących dostać się w szeregi POW. Zanim jednak to się miało udać, najpierw trzeba było przejść szereg prób terenowych – np. wykazać się umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy, przekazywania informacji za pomocą alfabetu Morse’a czy udowodnić swoje predyspozycje snajperskie na specjalnych torach strzelniczych.

Finałem pierwszego dnia rajdu był kilkugodzinny piknik naukowy „Spotkania z Historią”. Jego zaś największą atrakcją były prezentacje przygotowane przez Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. Ponieważ tego samego dnia odbywał się także plenerowy Dzień Dziecka organizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Zarębach, obie imprezy dostarczyły zwłaszcza młodszym rajdowiczom wiele frajdy.

Finał rajdu wypadł tuż nad rzeką Omulew. Najszczęśliwsi byli tam członkowie patrolu Anonimowi z chorzelskiej drużyny harcerskiej „Sanitas”, którzy dość niespodziewanie odnieśli sukces. Drugie miejsce ex aequo zajęły drużyny Iskierki – z SP 2 w Chorzelach oraz grupa harcerska Animowani. Trzecia lokata przypadła grupie „Chałwy” z chorzelskiej SP 2.

Projekt rajdowy został w tym roku wsparty przez Mazowiecki Urząd Marszałkowski i Powiat Przasnysz, a także LIMES Bank i Nadleśnictwo Parciaki.

Źródło TPCh
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments