Uważajmy na rowerzystów!

Wczoraj na terenie Mazowsza doszło do dwóch wypadków drogowych, w których śmierć ponieśli rowerzyści.  Zdarzenia miały miejsce na nieoświetlonych drogach, a rowerzyści nie mieli żadnego oświetlenia. 

Coraz krótszy dzień, coraz gorsze warunki atmosferyczne to okoliczności które sprzyjają wypadkom drogowym, w których ofiarami są rowerzyści i piesi.  Wczoraj wieczorem, na Mazowszu doszło do dwóch groźnych wypadków drogowych.  W miejscowości Wojnów, w powiecie siedleckim 58-letni rowerzysta został potrącony przez jadący z przeciwnego kierunku samochód ciężarowy. Rowerzysta zginął na miejscu. Inne zdarzenia miało miejsce w miejscowości Sańbórz, w powiecie grójeckim osobowy opel najechał na 60-letniego rowerzystę. Kierujący rowerem poniósł śmierć na miejscu zdarzenia.  W  obu przypadkach kierujący samochodami byli trzeźwi. Oba zdarzenia miały miejsce na w porze wieczorowej, na drogach nieoświetlonych a rowerzyści nie posiadali oświetlenia ani odblasków.

Powyższe przykłady w sposób tragiczny, ale bardzo wyraźny pokazują jak ważne jest prawidłowe oświetlenie roweru oraz posiadanie dodatkowych elementów odblaskowych. Jest to ważne do tego stopnia, że może od tego jak widać zależeć życie i zdrowie.

Pieszy lub rowerzysta staje się widoczny w reflektorach pojazdu stosunkowo późno co  kierującemu samochodem nie pozostawia wiele czasu na odpowiednią reakcję.  Nawet jeżeli kierowca ma możliwość wykonania jakiegoś manewru, z reguły jest to naciśnięcie pedału hamulca, jednak pozostałą wówczas odległość od obiektu znajdującego się na drodze jest zbyt małą aby bezpiecznie zatrzymać pojazd.

Lampy rowerowe, opaski odblaskowe czy kamizelki to przedmioty których stosowanie może znacząco poprawić bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Należy też pamiętać, że wyposażenie roweru w odpowiednie oświetlenie jest obowiązkowe, oraz że poruszając się jednośladem bez wymaganego przepisami oświetlenia możemy zostać ukarani mandatem.

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu


guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rowerzysta
Rowerzysta
7 lat temu

No właśnie. Po co nam nowe ścieżki rowerowe? Na ul. Wojskowej i J. Pawła jest nowa ścieżka a rowerzyści jeżdżą po ulicy i za nic mają to, że obok jest ścieżka.