Uwaga! nie daj się oszukać

Telefon do babci lub dziadka z prośba o pilne pożyczenie pieniędzy, tłumacząc z reguły spowodowaniem wypadku, następnie podesłanie kolegi po gotówkę – to typowy schemat oszustwa na tzw. wnuczka.

Pomimo wielu apeli i akcji informacyjnych wiele osób w taki właśnie sposób traci pieniądze, często będące oszczędnościami życia. Oszuści na swoje ofiary z reguły wybierają osoby starsze, samotnie mieszkające. Fałszywi krewni wykorzystują w ten sposób ludzką dobroć. Sposób działania praktycznie zawsze jest ten sam – dzwonią z prośbą o pieniądze podając się za osobę najbliższą będącą w pilnej potrzebie. Następnie po odbiór gotówki lub innych cennych przedmiotów wysyłają znajomego i ślad po nich zanika. Czasami oszuści podszywają się pod pracownika zakładu energetycznego, hydraulika, urzędnika czy inną osobę. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domowników i podstępnie ich okradają.

Pamiętajmy, że przez telefon nie widzimy, z kim rozmawiamy i nie mamy pewności, że to faktycznie jest ktoś z naszej rodziny. Apelujemy, aby w takich sytuacjach:

– bądź nad wyraz wyczulony i ostrożny,

– unikaj wymawiania imion członków rodziny, gdyż często w taki sposób oszuści uzyskują dane za kogo mogą się podszyć,

– nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,

– potwierdzaj prośbę o pomoc oddzwaniając do osoby najbliższej, na znany ci numer telefonu lub zrób to osobiście,

– nie przechowuj dużej sumy pieniędzy w domu, lepiej zabezpiecz je w banku. Taka informacja może przyczynić się do tego, że oszust wycofa się ze swoich zamiarów,

– gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się podejrzenie, że mogłeś paść ofiarą oszustwa „na wnuczka” czy podejrzane osoby chcą wejść do mieszkania należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji, dzwoniąc na bezpłatny telefon alarmowy 997 lub 112.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments