Usłyszeli wołanie o pomoc. Mateusz i Patryk uratowali życie przasnyszanina!

Jeden z naszych czytelników powiadomił nas o akcji ratowniczej w wykonaniu dwóch młodych przasnyszan. Mężczyźni brali udział w reanimacji mieszkańca ulicy Dębowej przed przyjazdem karetki pogotowia.

 

W ubiegłym tygodniu skontaktował się z nami jeden z naszych czytelników. Opowiedział o akcji ratowania życia mężczyzny z ulicy Dębowej w Przasnyszu, któremu pomogli zupełnie obcy ludzie. Postanowiliśmy odnaleźć cichych bohaterów.

Jednym z nich jest Mateusz Ścięgaj, ratownik Związku Harcerstwa Polskiego należący do drużyny 4 HDK „Wega”. Bardzo skromny chłopak opowiedział nam o akcji ratowniczej.

Sytuacja rozgrywała się bardzo szybko. W środę, 29 kwietnia, około godziny 23:30 Mateusz przebywał we własnym domu. Ojciec zawołał go na balkon, gdy zauważył, że w bloku obok bardzo roztrzęsiona kobieta stojąc na swoim balkonie woła o pomoc. Chłopak bardzo szybko założył buty i pobiegł do niej.

– Pobiegłem i powiedziałem kobiecie, aby mnie wpuściła do domu, gdyż jestem ratownikiem ZHP – opowiada chłopak. Kobieta zeszła na dół i wpuściła chłopaka do środka. – Na górze zastałem mężczyznę, w wieku bodajże 53 lata. Był fioletowy. Sprawdziłem przytomność i jego funkcje życiowe. Nie wyczułem oddechu, więc zacząłem uciskać. Po kilku uciśnięciach pan zaczął oddychać, ale z ogromnym trudem – dodaje Mateusz.

Mateusz wraz z Patrykiem Romanem, drugim cichym bohaterem zdarzenia, ułożyli chorego w pozycji bocznej ustalonej, a następnie oczekiwali na przyjazd karetki pogotowia.

Podobnie jak Mateusz, Patryk usłyszał głos kobiety wołającej o pomoc i pośpieszył na ratunek.

 

– Stałem niedaleko sklepu Mojito, znajdującego się na osiedlu Orlika. Słyszałem głos kobiety, która krzyczała o pomoc. Podbiegłem pod blok na ulicy Dębowej. Widziałem kobietę, która stoi na balkonie. Poprosiłem, aby otworzyła drzwi. Wszedłem do mieszkania. Mężczyzna leżał na fotelu. Nie oddychał – opowiada swoją wersję wydarzeń Patryk.

Mateusz i Patryk uratowali mężczyźnie życie. Wykazali się postawą godną naśladowania.

Pomoc przedmedyczną, Mateusz Ścięgaj poznał będąc członkiem drużyny harcerskiej.

– Harcerstwo daje dużo możliwości, doskonali nas i wychowuje. Zachęcam wszystkich ludzi do pomocy innemu człowiekowi. Nas to nic nie kosztuje, a komuś możemy uratować życie – dodaje na zakończenie rozmowy.

 

 

w.b.

guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
8 miesięcy temu

Oby więcej takich obywateli.

Karol
Karol
8 miesięcy temu
odpowiada  Gość

Zuch chłopaki to jest to bezinteresowna pomoc Boże Błogosławieństwo im za taką postawę ciała i ducha AMEN ♥️

Grazyna
Grazyna
8 miesięcy temu
odpowiada  Gość

Tak masz rację oby więcej chłopaki szacunek

Mieszk
Mieszk
8 miesięcy temu

Brawo Panowie!

Gosc
Gosc
8 miesięcy temu

Brawo

Aneta
Aneta
8 miesięcy temu

Brawo..

Tomek
Tomek
8 miesięcy temu

Cieszy mnie że w Przasnyszu mamy taką młodzież!

Wiesława M.
Wiesława M.
8 miesięcy temu

miła odmiana po raportach z wypadków samochodowych młodych „mistrzów kierownicy”. Brawo chłopaki. Takich obywateli potrzeba Polsce. Proszę redakcję o więcej takich info.

Wojtek
Wojtek
8 miesięcy temu

Burmistrz Miasta powinien uhonorować czyn tych młodych ludzi tak jak to się dzieje w innych miastach Policja lub Straż odznaczają bohaterów za godną postawe

Jakub Dobrowycz
Jakub Dobrowycz
8 miesięcy temu

Brawo panowie! W przeciwieństwie do niektórych udzielili pomocy odrazu, a nie kazali czekać na negatywny wynik testu na koronkę…

Kasia
Kasia
8 miesięcy temu

❤❤❤❤❤