Uroczystości związane z 70. rocznicą powstania warszawskiego

Już w najbliższą niedzielę, 24 sierpnia, w Zespole Szkół w Bogatem odbędzie się uroczystość związana z upamiętnieniem 70. rocznicy powstania warszawskiego. Powód do jej przygotowania nie jest błahy, tego dnia bowiem zostanie odsłonięte popiersie Juliusza Krzyżewskiego, poety i żołnierza wojska polskiego z okresu II wojny światowej.

Organizatorami zbliżającej się uropczystości są wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska, proboszcz parafii Bogate, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Zespół Szkół w Bogatem oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Bogatem.

Program:

12.00 – Msza św. polowa

13.00 – prelekcja nt. powstania warszawskiego – Karol Mazur

13.25 – odczytanie fragmentu szkicu biograficznego dotyczącego powstańca i poety Juliusza Krzyżewskiego – Jan Romuald Krzyżewski

14.00 – uroczyste odsłonięcie popiersia Juliusza Krzyżewskiego

14.20 – zwiedzanie wystawy o powstaniu warszawskim

14.40 – okolicznościowy program artystyczny

Juliusz Krzyżewski, poeta, urodził się 28 stycznia 1915 roku w Łomży. Debiutował jeszcze jako gimnazjalista w piśmie „Kuźnica Młodych” w 1935 roku. Po przeniesieniu się do Warszawy ściślej związał się z tym pismem. Zaprzyjaźnił się m.in. z księdzem Janem Twardowskim i Jarosławem Iwaszkiewiczem. Pracował jako spiker Polskiego Radia, 1 września 1939 r. czytał orędzie do narodu Prezydenta Ignacego Mościckiego.

Do wybuchu wojny opublikował 6 wierszy, jeden z nich miał publikację w „Skamandrze”. Kontynuował swą twórczość w czasie okupacji. Łomża jako miejsce urodzenia pełniła ważną rolę w jego twórczości. W czasie kampanii wrześniowej walczył jako wachmistrz pchor. Juliusz Walerian Krzyżewski, pseudonim „Prus” w 5. Pułku Ułanów Zasławskich.

Od czerwca 1944 był w konspiracji. W powstaniu był zastępcą dowódcy plutonu. Walczył na Woli, a następnie na Starym Mieście – w kościele Kanoniczek przy pl. Teatralnym. Zginął 26 sierpnia 1944, trafiony przez niemieckiego. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments