Uroczyste obchody XX-lecia powiatu przasnyskiego.

22 czerwca w Zajeździe Sebory odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości połączone z XX – leciem Powiatu Przasnyskiego. Uroczystość rozpoczęła się LI Sesją Rady Powiatu Przasnyskiego podczas której podjęto szereg uchwał, m.in. udzielono jednogłośnego absolutorium Zarządowi Powiatu Przasnyskiego z tytułu wykonania budżetu za 2017 rok.

Piękne obchody i wielu uczestników

W uroczystościach udział wzięli m.in.: marszałek Adam Struzik, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wiesława Krawczyk, przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, Uczelni Lingwistyczno – Technicznej w Świeciu Wydział Zamiejscowy w Przasnyszu, Urzędu Marszałkowskiego, mieszkańcy powiatu, radni powiatowi wszystkich kadencji, burmistrzowie, wójtowie, przewodniczący rad i radni miast i gmin z terenu powiatu, dyrektorzy i pracownicy starostwa powiatowego oraz szkół, instytucji i jednostek administracji zespolonej powiatu, szefowie służb i inspekcji, przedstawiciele administracji różnych szczebli, sołtysi, rolnicy, strażacy OSP, seniorzy, wyróżnione osoby, przedstawiciele organizacji pozarządowych i oczywiście lokalna społeczność.

Podziękowania dla marszałka Adama Struzika od Zarządu i Rady Powiatu

Po sesji roboczej Rada i Zarząd Powiatu Przasnyskiego złożyły Adamowi Struzikowi Marszałkowi Województwa Mazowieckiego podziękowanie za szczególne znaczenie działalności publicznej dla rozstrzygnięć społecznych i gospodarczych podejmowanych w duchu demokratycznych standardów europejskich i dających znakomity impuls rozwojowy społeczności Powiatu Przasnyskiego  oraz dyrekcji Szpitala Powiatowego. Specjalny medal za zasługi dla przasnyskiego szpitala powiatowego, wręczyła marszałkowi również dyrekcja szpitala.

Marszałek wręczył Medale Pro Masovia oraz dyplomy uznania

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wręczył Medale Pro Mazovia, a także dyplomy uznania pracownikom powiatowej administracji zespolonej za całokształt ich pracy zawodowej, która przyczyniła się do rozwoju gospodarczego, kulturalnego lub społecznego całego Mazowsza (szczegóły i fotorelacja w kolejnej wiadomości).

Podziękowania dla Radnych, pracowników, burmistrzów i wójtów

Następnie władze powiatu i województwa podziękowały Radnym Rady Powiatu Przasnyskiego wszystkich kadencji, pracownikom powiatowej administracji zespolonej, z najdłuższym stażem pracy na rzecz powiatu przasnyskiego oraz burmistrzom i wójtom.

Podziękowania i gratulacje od burmistrzów i wójtów

Lokalni samorządowcy, burmistrzowie i wójtowie także pogratulowali władzom powiatu dotychczasowej działalności.

Patriotyczny występ uzdolnionej młodzieży

Po sesji finaliści międzypowiatowego konkursu wokalno – recytatorskiego „Tej, co nie zginęła” wprowadzili zebranych w tematykę 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. (szczegóły i fotorelacja w kolejnej wiadomości).

Prelekcja dr Ryszarda Miazka „Ojcowie polskiej niepodległości”

Po wysłuchaniu pieśni patriotycznych w wykonaniu uzdolnionej młodzieży, dr Ryszard Miazek wygłosił prelekcję pt. „Ojcowie polskiej niepodległości”, która zapoczątkowała konferencję poświęconą jubileuszowi odzyskania przez Polskę niepodległości.

Koncert pieśni patriotycznych i arii operowych Polskiej Opery Kameralnej

Na zakończenie oficjalnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości połączonych z XX – leciem Powiatu Przasnyskiego odbył się koncert pieśni patriotycznych i najpiękniejszych arii operowych w wykonaniu solistów Polskiej Opery Kameralnej. (szczegóły i fotorelacja w kolejnej wiadomości).

Wspaniały otwarty bal

Po części oficjalnej jubileuszu odbył się wspaniały bal samorządowy na którym bawiło się ok 400 osób, mieszkańców powiatu przasnyskiego, integrując się i wspólnie ciesząc się z wolnej, niepodległej Polski.

Wystawy

W przerwach pomiędzy poszczególnymi częściami obchodów można było obejrzeć wystawy: „Z niewoli do niepodległości” przygotowaną przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu, a także obrazów poświęconych pamięci syna ziemi przasnyskiej kardynała Aleksandra Kakowskiego, pochodzących ze zbiorów Waldemara Krzyżewskiego. Goście dokonali też pamiątkowych wpisów w Księdze pamiątkowej, która została wyłożona przy wejściu do sali.

 

Źródło Starostwo Powiatowe
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments