Umorzenie 5 tys. pożyczki z PUP tylko na wniosek?

W powiecie przasnyskim pożyczkę przewidzianą w tarczy antykryzysowej w wysokości 5 tys. zł otrzymało ponad 1,5 tys. mikroprzedsiebiorców. Mogą oni ubiegać się o jej umorzenie.  Jednak w szczegółach tkwi haczyk – w tym celu trzeba złożyć odrębny wniosek, w przeciwnym wypadku pieniądze trzeba będzie zwrócić. Rzecznik MŚP chce, aby ten obowiązek został zniesiony. Jak na to zagadnienie zapatruje się przasnyski PUP?

 

Wsparcie w wysokości 5 tys. zł w naszym powiecie do 2 czerwca otrzymało łącznie 1538 przedsiębiorców. Do umorzenia pożyczki wystarczy, że  firma przez trzy miesiące od dnia otrzymania pożyczki prowadzić będzie działalność gospodarczą, ale trzeba dopełnić jeszcze jednej ważnej formalności – zwrócić się do urzędu ze stosownym wnioskiem.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz jest zdania, że konieczność składania wniosku o umorzenie mikropożyczki jest „nadmierną i nieproporcjonalną regulacją”. Konieczność składania specjalnego wniosku o umorzenie budzi jego wątpliwości, ponieważ przy pomocy bazy CEIDG urząd mógłby samodzielnie zweryfikować, czy przedsiębiorca nadal prowadzi działalność po 3 miesiącach od dnia przyznania pożyczki i umorzyć ją odgórnie. Właśnie takie rozwiązanie zaproponował rzecznik MŚP.

Adam Abramowicz ostrzega, że obecny stan prawny może spowodować, że przedsiębiorcy będą musieli oddawać mikropożyczki. Chodzi o to, że jeśli za trzy miesiące beneficjent zapomni się wystąpić o jej umorzenie lub zrobi to w niewłaściwym terminie, pożyczkę trzeba będzie oddać, a to może pociągnąć na dno stojące na progu utraty płynności finansowej małe firmy.

 

Co na to Powiatowy Urząd Pracy w Przasnyszu?

Okazuje się, że zdaniem szefowej przasnyskiego PUP obawy tego typu są bezpodstawne, bo w razie czego urząd będzie się z zapominalskimi przedsiębiorcom przypominał o konieczności złożenia wniosku.

– Nie podzielamy stanowiska Pana Adama Abramowicza. Uważamy, że znaczna część przedsiębiorców będzie pamiętała o złożeniu wniosku o umorzenie a z nielicznymi, którzy zapomną, urząd będzie się kontaktował – mówi Jadwiga Żuber – Dyrektor PUP w Przasnyszu.

Chcieliśmy również wiedzieć, czy PUP w Przasnyszu zalecał przedsiębiorcom, aby wraz z wnioskiem o pożyczkę, składali również wniosek o jej umorzenie? Doszły do nas sygnały, że niektóre Powiatowe Urzędy Pracy, stosowały taką praktykę, aby uchronić przedsiębiorców przed przykrymi niespodziankami. Zdaniem Jadwigi Zuber uprzednie składane takiego wniosku jest bezcelowe.

– Złożenie wniosku o umorzenie wraz z wnioskiem o pożyczkę nie uchroni przedsiębiorcy przed koniecznością złożenia wniosku o umorzenie po spełnieniu warunków określonych w art.15 zzd ust.7 -ustawy z dnia 02 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W związku z powyższym urząd nie wymagał składania tego wniosku wraz z wnioskiem o pożyczkę – odparła szefowa PUP.

 

Wyjściem tarcza 4.0

Tymczasem portal Bezprawnik przeanalizował prace legislacyjne nad tarczą antykryzysową 4.0 i donosi, że postulat rzecznika MŚP, by przedsiębiorcy nie musieli składać wniosku o umorzenie pożyczki 5 tys. zł, prawdopodobnie zostanie spełniony. Chodzi o poprawkę naniesioną przez sejmową komisję finansów publicznych do projektu ustawy popularnie zwanej tarczą 4.0, która zakłada, że umorzenie pożyczki 5 tys. zł nastąpi z urzędu.

Urzędy pracy samodzielnie będą umarzały zobowiązanie, jeśli przedsiębiorca nadal będzie prowadził działalność.  Ustawa musi jeszcze zostać uchwalona przez parlament oraz podpisana przez prezydenta.

 

M. Jabłońska


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments