Uczniowie ZSP Przasnysz w finale najlepszych szkół gastronomicznych w Polsce.

W dniu 7 grudnia 2018 r. w Centrum Techniki Kulinarnej w Warszawie odbył się finał X Konkursu Ogólnopolskiego Kulinarnego dla szkół gastronomicznych „Kuchnia Polska w Tradycji Świąt Bożego Narodzenia 2018” oraz w IV Ogólnopolska „Olimpiada Kawy”.

Konkurs poprzedziły eliminacje, a do finału zakwalifikowało się 12 szkół z całej Polski, w tym drużyna z ZSP Przasnysz w składzie: Beata Osowska kapitan – klasa IV TŻ, Klaudiusz Brym uczestnik konkursu kulinarnego- klasa II TŻ i Olga Obojska uczestnik konkursu baristycznego – klasa IV TŻ, opiekunem obydwu konkursów była Katarzyna Goś-Góralczyk. W ramach finału zadaniem uczniów było: przygotowanie potraw w oparciu o trzy główne składniki: burak czerwony, śledź matjas, ser twarogowy i goździki.

Drużyna z Przasnysza sporządziła 4 porcje:
•  przystawki: śledź marynowany w oliwie goździkowej z warzywnym spaghetti techniką amuse bouche,
• dania głównego: rolady wołowej faszerowana borowikami z prażoną kaszą gryczaną w asyście sosu żurawinowego z chrustem warzywnym i kulkami ziemniaczanymi
•  deseru: sernik z buraka na cieście migdałowym z lukrem pomarańczowym i gorzką czekoladą.


Duże wyzwania czekały też uczestniczkę olimpiady baristycznej : część teoretyczna w formie testu wiedzy o kawie i sposobów jej przyrządzania , część praktyczna podzielona była na 4 etapy :
•  przygotowanie kawy o różnych stopniach rozdrobnienia kawy
•  przygotowanie 3 filiżanek kawy espresso i kawy cappuccino
•  przygotowanie kawy latte art z powtarzalnym wzorem
•  przygotowanie bezalkoholowego drinka na bazie kawy.

Udział uczniów zakończył się dużym sukcesem, choć nie udało się  znaleźć na podium.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments