Uczniowie pamiętają o dzikich zwierzętach

Z okazji świąt Bożego Narodzenia uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ulatowie-Adamach postanowili obdarować prezentami nie tylko swoich najbliższych. Szczególną opieką otoczyli zwierzęta żyjące w pobliżu szkoły – przede wszystkim dzikie ptaki.

ptaki_1

Zaraz na początku grudnia uczniowie wraz ze swoimi opiekunami odkurzyli karmniki i zapełnili je prezentami dla skrzydlatych przyjaciół. Dzieci zostały wsparte w tej pracy fachową wiedzą leśnika Bogdana Bartoszewskiego. Dowiedziały się też przy okazji, jak ważny jest rodzaj pokarmu, który wykładamy do karmników, aby nie szkodził ptakom i nie powodował chorób układu pokarmowego. Pan leśnik również przywiózł specjalne siatki z pokarmem dla sikorek, które dzieciaki zawiesiły w pobliżu szkoły na specjalnie w tym celu skonstruowanym karmniku.

Uczniowie już zgromadzili zapasy niektórych pokarmów. Najlepszym pokarmem, który można zaserwować ptakom, są ziarna słonecznika. Zawierają one dużo tłuszczu, a co za tym idzie dużo kalorii, a poza tym nadają się dla wielu gatunków ptaków. Można ptakom podawać także płatki owsiane, kasze nieprażone oraz ziarna pszenicy czy owsa, a nawet rodzynki – to świetny pokarm dla kosów i kwiczołów.

Uczniowie oraz nauczyciele już postanowili, że będą dokarmiać ptaki systematycznie, aż do końca zimowej pogody. Zwierzęta raz przyzwyczajone do pomocy będą liczyć na nią aż do wiosny.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments